Cisco będzie rozwijać inteligentne sieci energetyczne

Cisco będzie rozwijać inteligentne sieci energetyczne

19.05.2009 16:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Korporacja Cisco inauguruje program Smart Grid Solution, dzięki któremu chce wejść do grona firm i instytucji zajmujących się inteligentnymi sieciami energetycznymi. Ogłoszone w poniedziałek plany mają być realizowane na wielu płaszczyznach: od wykonania systemów sterowania dla potrzeb przedsiębiorstw zajmujących się wytwarzaniem energii aż po obsługę użytkowników końcowych i odbiorników prądu. Inteligentna sieć (Smart Grid)

Korporacja Cisco inauguruje program Smart Grid Solution, dzięki któremu chce wejść do grona firm i instytucji zajmujących się inteligentnymi sieciami energetycznymi. Ogłoszone w poniedziałek plany mają być realizowane na wielu płaszczyznach: od wykonania systemów sterowania dla potrzeb przedsiębiorstw zajmujących się wytwarzaniem energii aż po obsługę użytkowników końcowych i odbiorników prądu. Inteligentna sieć (Smart Grid) ma połączyć ze sobą dotychczas rozproszone elementy sieci energetycznych z wykorzystaniem dwustronnej komunikacji i automatycznie (lub półautomatycznie) sterować całością.

Poza ograniczeniem zużycia energii celem budowy "mądrych sieci" jest zredukowanie emisji dwutlenku węgla. Według przedstawianych przez Cisco badań przeprowadzonych przez Pacific Northwest Laboratory –. ośrodek podlegający amerykańskiemu ministerstwu energetyki – gospodarstwa domowe zdołają w efekcie zaoszczędzić od 10 do 15 procent zużywanej dotychczas energii.

Obraz
© (fot. sxc.hu)

Cisco ma już wiele produktów, które mogą być bardzo pomocne w budowie inteligentnej sieci. W styczniu 200. roku firma zaprezentowała oprogramowanie EnergyWise, które automatycznie kontroluje zużycie energii w urządzeniach IT takich jak laptopy, przełączniki (switche) i bezprzewodowe punkty dostępowe do Internetu.

Program potrafi też sterować telefonami IP, urządzeniami sieciowymi, klimatyzacją oraz oświetleniem w budynkach; wszystkie te urządzenia mogą być wyłączane nocą albo automatycznie odcinane od zasilania w wypadku, gdy w pomieszczeniach nie ma żadnych osób. Inne produkty – takie jak liczniki energii zdolne do komunikacji zwrotnej – mają pojawić się w najbliższych miesiącach. Obecnie Cisco pracuje wraz z firmami General Electric, Florida Power & Light oraz Silver Spring Networks nad inteligentną siecią energetyczną dla rejonu Miami.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)