Ciekawostki na temat Windows

Ciekawostki na temat Windows
Źródło zdjęć: © Flickr / cc / AZRainman

01.08.2012 12:16, aktual.: 29.12.2016 08:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Większość z nas używa na co dzień Windowsa. Niedługo minie 27 lat od premiery pierwszej edycji tego okienkowego interfejsu. Przedstawiamy kilkanaście ciekawostek na temat systemu, który od lat króluje na naszych komputerach. Niektóre z nich są naprawdę zaskakujące.

Większość z nas używa na co dzień Windowsa. Niedługo minie 27 lat od premiery pierwszej edycji tego okienkowego interfejsu. Przedstawiamy kilkanaście ciekawostek na temat systemu, który od lat króluje na naszych komputerach. Niektóre z nich są naprawdę zaskakujące.

sw/gb/sw

1 / 16

Niewidzialny folder

Obraz

Jeśli dzielicie z kimś komputer i z jakiś powodów nie chcielibyście, aby dostał się do waszych plików, możecie stworzyć niewidzialny folder. Tak to możliwe. Wystarczy stworzyć nowy folder, np. na pulpicie i zapisać go pod dowolną nazwą. Następnie zmienić mu nazwę na 0160 wpisywane z przyciśniętym lewym Altem. Po naciśnięciu enter, ujrzycie ikonę katalogu bez nazwy. Jeśli macie coś do ukrycia, teraz wystarczy zmienić ikonę na pustą grafikę i gotowe. Folder instnieje, jednak jest niewidzialny. Wspaniale prawda? Teraz możesz w nim przechowywać swoje sekretne filmy i zdjęcia.

2 / 16

Przyciski Minimalizuj i Maksymalizuj

Obraz

Użytkownicy Windows doskonale znają przyciski "Minimize" i "Maximize" (Minimalizuj i Maksymalizuj). Jednak w pierwszej edycji systemu Windows nazwyały się one "Iconize" i "Zoom".

3 / 16

Dźwięk startowy systemu Windows 95

Obraz

Chyba każdy, kto używa komputera dłużej niż kilka lat pamięta dźwięk startowy systemu Windows 95. Jednak niewielu może wiedzieć, kto go skomponował. Trzeba przyznać, że Microsoft miał rozmach. Twórcą tej charakterystycznej melodii był Brian Eno, prawdziwa legenda przemysłu muzycznego. Artysta pracował między innymi z U2 i Davidem Bowie - robi wrażenie.

4 / 16

Błąd podczas prezentacji Windows 98

Obraz

W trakcie prezentacji wersji beta Windows 98 na targach COMDEX, na ekranie komputera pokazał się niebieski ekran śmierci - wyjątek krytyczny, spowodowany dziurą w systemie. Bill Gates w tej sytuacji dodał humorystyczny komentarz: "Zdaje się, że to właśnie dlatego jeszcze nie wypuściliśmy Windows 98 na rynek", a do dalszej prezentacji wykorzystano inny komputer.

5 / 16

Windows 95 - premiera z pompą

Obraz

Podczas premiery Windows 95, na tle nowego przycisku "Start", jeden z najpopularniejszych zespołów muzyki rockowej - The Rolling Stones - zagrał utwór "Start Me Up". Nie wiadomo ile Microsoft zapłacił za ten ekskluzywny występ, ale pogłoski mówią nawet o kwocie 14 mln dolarów.

Jak by tego było mało, w dniu premiery w Wielkiej Brytanii za darmo rozpowszechniana była gazeta The Times - oczywiście Microsoft zapłacił wydawcy za wszystkie rozdane egzemplarze.

6 / 16

Tryb Boga w Windows

Obraz

Marzy ci się władza? Uruchom w swoim Windows "Tryb Boga". Wystarczy, że stworzysz nowy folder i nadasz mu nazwę "Tryb Boga.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C}". Dzięki tej operacji otrzymasz dostęp do wszystkich ustawień systemu z poziomu jednego okna. Czujecie tę władzę?

7 / 16

Ukryta informacja i prezentacja z Redmond

Obraz

Windows 98 posiada ukrytą informacje o twórcach systemu oraz pokaz slajdów z Redmond. Jak go uruchomić? Wystarczy otworzyć ustawienia strefy czasowej, zaznaczyć na mapie trzy miasta o nazwie Memphis (punkty A, B i C) i kliknąć na OK. Tak na marginesie "Memphis" to początkowa nazwa Windowsa 98.

8 / 16

Ukryta muzyka w Windows XP

Obraz

Z pewnością wielu z nas nigdy nie słyszała wspaniałej muzyki, która ma umilić czas sprzędzony przy komputerze podczas pierwszej konfiguracji Windows XP, zaraz po instalacji systemu. Microsoft wybrał świetny utwór, jednak aby go móc usłyszeć, niezbędne są zainstalowane sterowniki do karty dźwiękowej. Niestety, w bazie Microsoft brakuje oprogramowania do wielu modeli, stąd dźwięku nie usłyszymy. Ale spokojnie, w katalogu "C:\Windows\System32\oobe\IMAGES" znajdziecie plik o nazwie "title" - to właśnie ta melodia!

9 / 16

Ukryta animacja bootowania w Windows Vista

Obraz

Znudziła się wam oklepana animacja, która wyświetla się podczas uruchamiania Windows Vista? Ile można patrzeć na przesuwający się pasek. Ale spokojnie, od wersji 5365 system oferuje widok alternatywny. Niestety opcja pozwalająca na zmianę jest skrzętnie ukryta. Jak uaktywnić ten screen? Otwórz menu Start i w polu Uruchom wpisz msconfig. Następnie, w zakładce Boot zaznacz opcję No Gui Boot. Zaakceptuj zmianę i gotowe. Po restarcie systemu będziesz mógł cieszyć się nowym obrazkiem.

10 / 16

Pierwszy wirus na Windowsa

Obraz

Pierwszym wirusem stworzonym specjalnie z myślą o systemie Windows był Winver 1.4. Zaatakował w 1992 roku.

11 / 16

Windows 2.0 jak Mac OS

Obraz

Windows 2.0 wyglądem przypominał Mac OS. Jedną z głównych zmian było wprowadzenie zachodzących na siebie okien, a także (w późniejszym czasie) nowych ikon w stylu komputerów Mac. Zmiany te przyczyniły się do złożenia przez firmę Apple pozwu przeciwko Microsoftowi o naruszenie praw autorskich.

12 / 16

Uziemienie samolotów

Obraz

W 2004 roku nastąpiła poważna awaria komputerów w centrum kontroli lotów w Kalifornii. Awaria serwera z oprogramowaniem Windows doprowadziła do utraty łączności wieży z ponad 800 maszynami znajdującymi się w powietrzu. Piloci sterowali samolotami "na wyczucie" i w kilku przypadkach doprowadziło to do niebezpiecznych sytuacji. Na szczęście nie doszło do tragedii. Co ciekawe, do awarii doszło zaledwie w 50 dni od wymiany serwerów. Nowe maszyny pracowały pod kontrolą systemu Microsoftu i zastąpiły je wysłużone, działające w oparciu o system Linux.

13 / 16

"Bush ukrył fakty"

Obraz

Czas prezydenta Busha już dawno minął, ale nie w waszym systemie. Spróbujcie otworzyć Notatnik i napisać ”Bush ukrył fakty” (czyli ”Bush hid the facts”). Pozornie program akceptuje tekst i pozwala zapisać plik. A teraz zamknijcie notatnik i otwórzcie plik ponownie... Co się stanie? Sprawdźcie sami. I kto tu ukrywa fakty? Ta sztuczka nie działa na systemach nowszych od XP.

14 / 16

Brak możliwości utworzenia folderu CON

Obraz

W żadnej z wersji systemu Windows nie ma możliwości utworzenia folderu o nazwie CON. Przy próbie zaakceptowania tej nazwy pojawia się komunikat o błędzie. Nie musicie próbować, sprawdziliśmy za was. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku nazw PRN, AUX, CLOCK$, NUL, COM1, COM2, COM3, COM4, COM5, COM6, COM7, COM8, COM9, LPT1, LPT2, LPT3, LPT4, LPT5, LPT6, LPT7, LPT8, i LPT9.

15 / 16

Opóźnienie pierwszego Windowsa

Obraz

Opóźnienie premiery Visty nie było niczym nowym. Microsoft w swojej historii zaliczył większą wpadkę. W1985 roku firma wprowadziła do sprzedaży swój pierwszy okienkowy interfejs – Windows 1.0. Co ciekawe, jego nadejście ogłoszono w miesięczniku Byte już w listopadzie 1982 roku. Jak się spóźniać, to w wielkim stylu!

16 / 16

Microsoft Interface Manager

Obraz

Nazwa Windows jest bardzo rozpoznawalna. Jednak zanim spece od marketingu na nią wpadli, system nosił zupełnie inną nazwę. Microsoft Interface Manager - jak wam się podoba?

sw/gb/sw

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (87)