ycipk-plxtz2

Ciało odkryte we wraku na Bałtyku. Śledztwo ws. zwłok z Wilhelma Gustloffa

Śledczy chcą wydobyć ciało nurka, które znaleziono podczas badania wraku niemieckiego statku Wilhelm Gustloff na Bałtyku - na północ od Łeby. Prawdopodobnie zwłoki znajdowały się tam kilka lat.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wilhelm Gustloff w 1945 r. został zatopiony na Bałtyku
Wilhelm Gustloff w 1945 r. został zatopiony na Bałtyku (Wikimedia Commons CC BY)
ycipk-plxtz2

Postępowanie ws. nieumyślengo spowodowania śmierci wszczęła Prokuratura Rejonowa w Lęborku - podaje Radio Gdańsk. Śledczych o makabrycznym odkryciu poinformowali przed weekendem nurkowie z grupy Baltictech.

Na ciało nurkowie natrafili podczas wykonywania dokumentacji stanu liniowca zatopionego (razem z 9 tys. ludzi) w 1945 roku na Bałtyku przez radziecki okręt podwodny.

"Stan ciała wskazuje na to, że leży w tym miejscu od kilku lat" - napisali w komunikacie członkowie grupy Balitictech. W porozumieniu z policją wykonali dokumentację filmową i zdjęciową oraz oznaczyli bojką miejsce znalezienia ciała.

ycipk-plxtz2

Prokuratorzy chcą wydobyć szczątki i przeprowadzić identyfikację przy pomocy badań próbek DNA. Prawdopodobnie ciało wyciągnie z wraku Marynarka Wojenna.

Nielegalne wyprawy

Nie jest wykluczone, że zwłoki należą do zaginionego pod koniec lipca 2012 roku mieszkańca Poznania. Z dokumentacji wynika, że w tamtym czasie miał nurkować w Bałtyku - w rejonie leżącego niedaleko Gustlooffa wraku tankowca Terra. Śledztwo ws. zaginięcia mężczyzny zostało umorzone, ale teraz może ruszyć na nowo.

ycipk-plxtz2

Wrak Wilhelma Gustloffa w 1994 r. został uznany za mogiłę wojenną. Tym samym obowiązuje tam zakaz nurkowania, ale służby informują o jego łamaniu.

W 1945 r. w katastrofie niemieckiego liniowca zginęło sześć razy więcej ludzi niż na Titanicu.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Magdalena Adamowicz o najtrudniejszych momentach. „Kiedy ojciec przytula córki”

ycipk-plxtz2
ycipk-plxtz2
ycipk-plxtz2
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-plxtz2