Chomikuj.pl przestanie istnieć... znowu

Chomikuj.pl przestanie istnieć... znowu

Chomikuj.pl przestanie istnieć... znowu
13.07.2012 13:08, aktualizacja: 13.07.2012 14:21

Tym razem serwis będzie musiał stawić czoła pozwowi zbiorowemu.

PIK udało się zebrać kilkanaście podmiotów, co pozwoli na złożenie pozwu zbiorowego przeciwko właścicielom serwisu chomikuj.pl. Wydawcy z góry zapowiadają, że nie oczekują żadnej rekompensaty i walczyć będą o zamknięcie serwisu z plikami. Nie jest to jednak pierwsza batalia na tym polu. Już w 201. roku miała miejsce podobna sytuacja. Polska Izba Książki oskarżała wtedy chomikuj.pl dokładnie o to samo, co dzisiaj - przechowywanie w formie elektronicznej publikacji, które chronione są prawem autorskim. Jak wiadomo, dwa lata temu do zamknięcia serwisu nie doszło, ale siedziba chomikuj.pl została przeniesiona na Cypr.

Co na to druga strona sporu, czyli chomikuj.pl? Przedstawiciele serwisu w wypowiedzi dla Rzeczpospolitej podkreślają, że próbowali nawiązać współpracę z PIK. Podobno wydawcom książek proponowano narzędzia i metody, które sprawdzają się przy współpracy z innymi wydawcami: filmowymi czy muzycznymi. Ostatecznie właściciele serwisu mówią, że nie boją się ewentualnego procesu, ponieważ przekonani są, że działają zgodnie z prawem i nie mają sobie nic do zarzucenia.

Świadkami kolejnej części sagi o walce dobrych wydawców książek, ze złymi właścicielami serwisu internetowego lub, jak kto woli, na odwrót, będziemy po wakacjach.

Źródło: rp.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (523)