Chłodzony wodą pecet All‑in-One

Chłodzony wodą pecet All-in-One
Źródło zdjęć: © heise-online.pl

16.04.2009 14:34, aktual.: 16.04.2009 15:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Japoński koncern NEC sprzedaje w swojej ojczyźnie szeroką paletę pecetów typu All-in-One (AiO), a więc komputerów, w których wyświetlacz i jednostka centralna tworzą całość. W Europie tego rodzaju urządzenia sprzedają się znacznie gorzej, mimo to w ostatnich miesiącach również na tutejszym rynku pojawiło się wiele nowych ofert. Wprawdzie NEC nie sprzedaje już komputerów desktopowych na terenie Europy, a ponadto sprzedał też markę Packard Bell firmie Gateway, a co za tym idzie – Acerowi, jednak warto przyjrzeć się rozwiązaniom technicznym proponowanym przez Japończyków, którzy mają wieloletnie doświadczenie w stosowaniu chłodzenia wodnego w pecetach.

Obraz
© (fot. heise-online.pl)

W przypadku nowych modeli AiO –. Valuestar N i Valuestar W – nieco dziwi zastosowana kombinacja parametrów technicznych. W Valuestar W umieszczono chłodzony cieczą 65-watowy procesor z czterema rdzeniami oraz napęd dla dysków Blu-ray, za to zaoszczędzono na układzie graficznym – zintegrowana jednostka w intelowskim chipsecie G45 jest w stanie zapewnić rozdzielczość ekranu na poziomie co najwyżej 1680×1050 pikseli, co nie wystarcza do pełnego wykorzystania potencjału 22-calowego wyświetlacza. Z kolei Valuestar N jest wyposażony w wyświetlacz Full HD (1080p) w formacie 16:9 i o przekątnej ekranu 21,5 cala, jednak jego napęd optyczny czyta tylko krążki DVD; w tym modelu zastosowano dwurdzeniowy procesor Core 2 Duo E7400 w kombinacji z chipsetem Nvidia GeForce 9400.

Obraz
© (fot. heise-online.pl)

Użyty w modelu Valuestar W system chłodzenia wodą przyczynia się do redukcji hałasu generowanego podczas pracy sprzętu. Ciepło wytwarzane przez procesor jest odprowadzane do wodno-powietrznego konwertera ciepła (radiatora), a ponadto ciecz chłodząca cyrkuluje wokół podstawki mocującej dysku twardego. W Valuestar W jednostka centralna nie jest umieszczona za monitorem jak w większości innych pecetów typu AiO, lecz w obudowie znajdującej się pod wyświetlaczem. Konstrukcja jest dość masywna – całość waży aż 21 kg. 21,5-calowa odmiana modelu ma masę 11 kg, a wersja z 19-calowym ekranem (rozdzielczość 1440×900) – 9,4 kg. Większość wersji Valuestar N i W ma także tuner TV oraz pilota.

Obraz
© (fot. heise-online.pl)

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)