CES 2016: Panasonic DX900 - nowa era jakości obrazu HDR 4K

CES 2016: Panasonic DX900 - nowa era jakości obrazu HDR 4K

CES 2016: Panasonic DX900 - nowa era jakości obrazu HDR 4K
Źródło zdjęć: © chip.pl
07.01.2016 11:09

Firma Panasonic wprowadza na rynek telewizor LED LCD, który spełnia rygorystyczne standardy najnowszej specyfikacji "Ultra HD Premium". Oznacza to, że międzybranżowa grupa UHD Alliance (UHDA), w skład której wchodzą czołowe wytwórnie filmowe, producenci elektroniki użytkowej, dystrybutorzy treści i firmy technologiczne dokonała oceny nowego telewizora Panasonic DX900 i uznała, że spełnia on cały szereg wyśrubowanych kryteriów dotyczących jakości obrazu. Obejmują one pełen zakres: od rozdzielczości i wydajności wysokiego zakresu dynamicznego (HDR) do precyzji obrazu, szerokiej gamy kolorów i innych.

Ranking Ultra HD Premium UHDA został stworzony, aby pomóc konsumentom szybko określić, które telewizory są najlepiej wyposażone pod względem obsługi nowatorskich formatów obrazów ustanawiających nowe standardy jakości w 2016 r. Aby upewnić się, że DX900 jest w pełni przygotowany do spełnienia rygorystycznych wymagań najwyższej klasy wydajności UHDA, inżynierowie Panasonic opracowali nowe innowacje sprzętowe i oprogramowania dla DX900, które zabierają jakość obrazu LCD w dotąd nieodkryte miejsca. W istocie w DX900 udało się połączyć po raz pierwszy ekstremalną jasność, co jest mocną stroną LCD, z kontrastem i poziomem czerni znanymi z telewizorów plazmowych.

Pierwszy telewizor o strukturze plastra miodu

Choć nikt nie wątpi w potencjał ekranów LCD w zakresie ekstremalnej jasności, która potrafi sprostać wymaganiom nowego formatu obrazu High Dynamic Range (HDR), pojawiają się pytania, czy ekrany LCD mogą zapewnić wystarczającą jasność HDR bez poważnego uszczerbku dla obsługi ciemnych obszarów obrazów.

DX900, według zapewnień producenta, udowadnia, że LCD może w istocie zapewnić odpowiednie poziomy jasności i głębokiej czerni wspaniałego doświadczenia HDR w szczególności dzięki nowej technologii lokalnego przyciemniania o strukturze plastra miodu.

Więcej światła, więcej kontroli

Nowa wyjątkowa konstrukcja panelu LCD polega na podzieleniu obrazu na setki oddzielnie sterowanych stref oświetlenia ściśle odizolowanych od siebie, aby zapewnić minimalne przedostawanie się światła między nimi. W wyniku tego otrzymujemy obraz zawierający jednocześnie ekstremalnie jasne szczyty i głębokie czernie bez efektu otoczki lub "promieniowania" wokół jasnych obiektów, które zazwyczaj występują w przypadku technologii LCD.

Co więcej, nowa konstrukcja panelu może zapewnić nowe poziomy jasności na większej powierzchni ekranu niż w przypadku konwencjonalnych telewizorów LCD HDR. Panasonic wyliczył, że DX900 może osiągnąć jasność 1000 cd/m2 na większej części ekranu niż w przypadku innych ekranów HDR dostępnych aktualnie na rynku. Oznacza to, że klienci mogą zobaczyć obraz o wiele bardziej dynamiczny i żywy, który naprawdę odblokowuje wspaniały potencjał HDR.

Spektakularna precyzja

Ponieważ obrazy w DX900 wyglądają niesłychanie spektakularnie, oglądanie na telewizorze Panasonic jest widowiskowe samo w sobie. Odtwarzanie HDR zostało dostrojone do niewiarygodnie dokładnego poziomu dzięki technologii Panasonic Hollywood Labs, aby zapewnić wydajność HDR DX900 jak najbardziej zbliżoną do pierwotnej wizji filmowców i twórców treści.

Obraz
© (fot. digitaltrends.com)

Nie tylko HDR: nowy procesor wideo HCX+

Choć DX900 jest dosłownie zbudowany pod kątem HDR, klienci ciągle będą oglądać treści, które nie zostały stworzone w HDR. Dzięki całkowicie nowemu procesorowi chipsetowemu przetwarzającemu Panasonic HCX+ (Hollywood Cinema eXperience plus)
, który działa jeszcze lepiej i jest bardziej dokładny niż poprzedni 4K Studio Master Processor, możliwe jest wyświetlenie obrazów, które wiernie odzwierciedlają standard wideo Rec 709 sprzed ery HDR.

HCX+ zapewnia ulepszoną wersję systemu podglądu tabeli 3D, który jest już z powodzeniem stosowany we flagowych modelach telewizorów LCD Panasonic z 2015 r. i obejmuje aż 8 000 punktów odniesienia rejestru (około 40 razy więcej niż w przypadku tradycyjnych telewizorów). Ponadto Panasonic wprowadził nowy algorytm korekcji kolorów, aby jeszcze bardziej zwiększyć ostateczną dokładność kolorów na ekranie. Oznacza to, że DX900 może odtworzyć barwy i dźwięk w przestrzeni standardu Rec 709 na każdym poziomie jasności. Są one dokładne w takim stopniu, jak w przypadku obrazów o jakości do tej pory osiągalnej na bardzo drogich ekranach w studiach profesjonalnych.

Unikalna zdolność DX900 wykorzystywania innowacji technicznych Panasonic do zamierzeń kreatywnych wiele zawdzięcza naszemu bliskiemu związkowi ze środowiskiem filmowym osiąganym dzięki Hollywood Labs.

Potwierdzenie THX

Oprócz otrzymania najlepszej oceny Ultra HD Premium od UHDA, DX900 otrzymał certyfikat 4K od renomowanej niezależnej grupy badania jakości: THX. Jest to potwierdzenie uznania jakości i dokładności obrazu, które do tej pory zdobyło niewiele telewizorów.

Świat 4K

Technologia HDR być może będzie dominować w nagłówkach w 2016 r., ale technologia 4K Ultra High Definition będzie ciągle ponownie definiować możliwości jakości obrazu telewizyjnego i trafi do coraz większej liczby ekranów i dostawców treści.

Natywna rozdzielczość 4K UHD telewizora DX900 czyni z niego idealnego partnera nie tylko dla strumieniowej transmisji 4K, ale również dla ekscytującego nowego formatu Ultra HD Blu-ray, który ma być dostępny na początku 2016 r.

Nowe funkcje systemu operacyjnego Firefox

Nowa funkcja Web Apps Discovery, którą Mozilla zamierza wkrótce wprowadzić, ma być obsługiwana przez DX900. Jest ona zbudowana na ekosystemie otwartej sieci, który prowadzić będzie do o wiele lepiej zoptymalizowanej treści dla telewizorów niż w przypadku telewizorów wykorzystujących własnościowy ekosystem aplikacji. Pozwoli również na szybszy i bezpośredni dostęp do treści bez konieczności instalacji aplikacji. Wielu usługodawców takich jak Vimeo, iHeartRadio, Atari, AOL, Giphy oraz Hubii wspiera tę koncepcjęi współpracuje z Mozillą, aby zapewnić treści internetowe zoptymalizowane pod kątem telewizorów.

Dodatkowo DX900 ulepszy funkcję "z urządzenia mobilnego na telewizor" dzięki wprowadzanej nowej funkcji Firefox OS i przeglądarce Firefox. Umożliwi ona łatwe dzielenie się treściami internetowymi z poziomu przeglądarki Firefox dla systemu Android z telewizorem z systemem Firefox OS oraz synchronizację zakładek w przeglądarkach Firefox. Te nowe funkcje będą dostępne jeszcze w tym roku.

Usługi obejmować będą...

Oprócz obsługi wielu światowych i lokalnych serwisów świadczących usługi wideo na żądanie, DX900 będzie obsługiwać również funkcję HDR dostarczaną przez Amazon. Panasonic planuje również obsługę nadchodzącej usługi Netflix HDR. Urządzenie będzie kompatybilne z protokołem Simple Device Discovery Protocol (SDDP) Control4, co umożliwi szybkie i łatwe zintegrowanie z systemem połączonych urządzeń w domu klienta.

Dostępność

DX900 będzie dostępny od wiosny 2016 r. w dwóch wersjach: 65-i 58-calowej. Ceny to jak na razie tajemnica.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Netflix właśnie zawitał do Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)