Centrum badawcze w Jülich buduje superkomputer eksaflopsowy

Centrum badawcze w Jülich buduje superkomputer eksaflopsowy

Centrum badawcze w Jülich buduje superkomputer eksaflopsowy
Źródło zdjęć: © heise-online.pl
24.03.2010 13:48

Trylion operacji obliczeniowych na sekundę ma wykonywać superkomputer eksaflopsowy (czyli maszyna klasy exascale), który powstanie w centrum badawczym Jülich. Tym samym tysiąckrotnie przewyższy on osiągami najszybszy obecnie komputer w Europie – JUGENE (Juelicher BlueGene/P), spychając go na dalszą pozycję w rankingu TOP500.

Trylion operacji obliczeniowych na sekundę ma wykonywać superkomputer eksaflopsowy (czyli maszyna klasy exascale), który powstanie w centrum badawczym Jülich. Tym samym tysiąckrotnie przewyższy on osiągami najszybszy obecnie komputer w Europie - JUGENE (Juelicher BlueGene/P), spychając go na dalszą pozycję w rankingu TOP500.

System będzie znowu wspólnym projektem koncernu IBM i ośrodka FZ Jülich. Wczoraj (2. marca) partnerzy podpisali umowę o współpracy, której celem są badania w dziedzinie architektury eksaflopsowej. Będą je prowadzić dwa zespoły: jeden przy centrum badawczym w Jülich, a drugi przy siedzibie IBM-a w Böblingen. Na razie nie ma konkretnych ustaleń co do wykorzystania już istniejących architektur. Za bazę dla badań posłuży model BlueGene/P z Jülich, który nadal będzie rozbudowywany.

Obraz
© Komputer JUGENE w Jülich to europejski rekordzista IBM-a, który stanie się bazą dla architektury exascale (fot. heise-online.pl)

Nie planuje się natomiast stawiania nowego budynku dla komputera klasy exascale. Według założeń technicznych nowa maszyna nie może zajmować więcej miejsca niż dotychczasowa, ponieważ większe odległości między poszczególnymi komponentami wpływają niekorzystnie na ogólną wydajność systemów klastrowych. Naukowcy muszą ponadto zadbać o odpowiedni system pamięci masowych, który będzie w stanie zaspokoić potrzeby superkomputera.

Plany wykorzystania maszyny będą się w dużej mierze pokrywać z dotychczasowymi. Jednak oprócz materiałoznawstwa, biologii, badań z dziedziny fizyki, astronomii i hydrodynamiki przewidziane są także inne pola zastosowań. Exascale Innovation Center dysponuje rocznym budżetem w wysokości około dwóch milionów euro. W 2015 roku ma zacząć działać prototyp maszyny, który cztery lata później przejmie rolę superkomputera w Jülicher Supercomputing Centre (JSC)
.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)