Centertel będzie rozwijał CDMA

Centertel będzie rozwijał CDMA

27.09.2007 17:29

Urząd Komunikacji Elektronicznej zgodził się na to, aby Centertel rozwijał technologię CDMA (częstotliwości 450 MHz). To ta sama technologia, dzięki której operator startował z telefonią komórkową o numeracji 0-90.

Urząd Komunikacji Elektronicznej zgodził się na to, aby Centertel rozwijał technologię CDMA (częstotliwości 45. MHz). To ta sama technologia, dzięki której operator startował z telefonią komórkową o numeracji 0-90. Dziś aktywnych telefonów z tej numeracji pozostało już niewiele.

2 miesiące temu Maciej Witucki, prezes zarządu Telekomunikacji Polskiej (m.in. właściciela Centertela) zapowiadał, że pomimo małego wykorzystania tych częstotliwości firma nie zamierza z nich zrezygnować. Na ich bazie zamierza stworzyć sieć bezprzewodowego dostępu do Internetu na terenach niezurbanizowanych.

Była to odpowiedź na stanowisko Urzędu Komunikacji Elektronicznej, który uznał, iż mimo posiadania od 200. r. możliwości świadczenia usług głosowych i dostępu do Internetu w nowoczesnej technologii CDMA, Centertel wykorzystywał posiadane częstotliwości jedynie dla potrzeb starego analogowego systemu NMT. Ponadto wykorzystywana była tylko niewielka liczba kanałów, którymi dysponował ten operator. W efekcie chciał niewykorzystywane częstotliwości odebrać.
Ostatecznie Centertel przedstawił plany budowy szerokopasmowego Internetu do końca 200. r. Na pierwszych obszarach dostęp ma być oferowany od 2008 r. UKE zaakceptował przedstawiony przez Centertela harmonogram i pozostawił operatorowi częstotliwości.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)