Celestron FirstScope 76EQ - teleskop dla początkujących

Celestron FirstScope 76EQ - teleskop dla początkujących

Celestron FirstScope 76EQ - teleskop dla początkujących
Źródło zdjęć: © Hama
19.02.2010 15:22

Teleskop Celestron FirstScope 76EQ odpowiada na potrzeby osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z astronomią. Model FirstScope 76EQ posiada lekką obudowę i dysponuje specjalną rączką, która umożliwia precyzyjne prowadzenie teleskopu. Średnica obiektywu wynosi 76 mm, zaś waga nie przekracza 2 kg.

W zestawie znajdują się 2 okulary: 2. mm (15x) oraz 4 mm (75x). W pierwszej kolejności należy używać okularu o niewielkim powiększeniu, aby łatwiej było zlokalizować obiekty na niebie. Dopiero potem można stopniowo przejść na okulary o mocniejszym powiększeniu.

Obraz
© (fot. Hama)

Opcjonalnie sprzedawany jest także zestaw akcesoriów do teleskopu Celestron FirstScope 76EQ: futerał ochronny do przenoszenia teleskopu, płyta z oprogramowaniem, które ułatwia planowanie wędrówki po niebie, szukacz oraz dodatkowe okulary –. 2,5 mm (24x) i 6 mm (50x). Przydatnym dodatkiem jest również filtr księżycowy, który zmniejsza jasność obiektu, dzięki czemu łatwiej widać obecne na nim kratery.

Zadaniem teleskopu astronomicznego jest zebranie jak największej ilości promieniowania emitowanego przez odległe i zazwyczaj bardzo słabo widoczne obiekty. Podstawowym parametrem określającym możliwości teleskopu jest średnica jego obiektywu. Od średnicy zależy również zdolność rozdzielcza instrumentu, czyli możliwość rozróżniania szczegółów obrazu tworzonego przez teleskop. Fakt ten wynika z falowej natury światła. Zdolność rozdzielcza teleskopu o średnicy D przy długości fali l wynosi w przybliżeniu l/D radianów, co dla światła widzialnego daje w przybliżeniu 15"/D (D w cm). Teoretyczną zdolność instrumentu ograniczają zjawiska atmosferyczne. W zależności od warunków atmosferycznych zdolność rozdzielcza wynosi od 0.5. (najlepsze warunki) do nawet 60". W Polsce parametr ten rzadko bywa lepszy niż 2".

Sugerowana cena teleskopu Celestron FirstScope 76EQ na polskim rynku wynosi 269 zł brutto. Produkt objęty jest 24-miesięczną gwarancją producenta.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)