Cała prawda o darmowym internecie w Polsce. Warto?

Cała prawda o darmowym internecie w Polsce. Warto?

Cała prawda o darmowym internecie w Polsce. Warto?
Źródło zdjęć: © aero2
25.04.2012 17:22, aktualizacja: 26.04.2012 13:57

Darmowy internet w Polsce to mit? Z pewnością zdania na ten temat są podzielone. Postaramy się sprawdzić, jak wygląda możliwość zdobycia przez przeciętnego Kowalskiego bezpłatnego dostępu do globalnej sieci.

Darmowy internet w Polsce to mit? Z pewnością zdania na ten temat są podzielone. Postaramy się sprawdzić, jak wygląda możliwość zdobycia przez przeciętnego Kowalskiego bezpłatnego dostępu do globalnej sieci. Czy to gra warta świeczki?

Z darmowego mobilnego internetu w Polsce można korzystać już od roku. Usługę świadczy spółka Aero2. W zasięgu sieci jest aż 29 mln Polaków, jednak do tej pory wydano zaledwie 60 tys. kart SIM, zapewniających darmowy dostęp do sieci. Dlaczego tak mało? Przecież usługa jest za darmo. Gdzie leży problem?

Aero2 świadczy usługę za darmo bo musi. Był to warunek, który spółka musi spełniać w związku z wygraniem przetargu UKE na częstotliwości umożliwiające świadczenie usług dostępu do internetu w technologii LTE. Aero2 musi oferować darmowy internet dla niewymagających lub mniej zamożnych.

Okazuje się, iż usługa BDI (Bezpłatny Dostęp do Internetu) świadczona przez firmę Aero2 nie do końca jest darmowa. Jeśli jesteście zainteresowani takim internetem, nie obejdzie się bez pisania, skanowania, wysyłania, płacenia i czekania. W dodatku zdobycie karty SIM nie będzie tak proste, jak mogłoby się to wydawać. Od ręki można ją otrzymać wyłącznie w czterech punktach w kraju, a wszystkie zlokalizowane są w Warszawie. Dlatego jeśli nie jesteś z Warszawy, będziesz musiał zamówić usługę pocztą - oczywiście wysyłka jest dodatkowo płatna.

Zatem ile kosztuje internet Aero2. Teoretycznie nic, ale przecież nie ma nic za darmo. Decydując się na usługę BDI będziemy zmuszeni zapłacić 20 zł - tyle wynosi koszt depozytu, który jeszcze do niedawna wynosił 55 zł. Oczywiście jeśli nie jesteś z Warszawy, musisz przygotować dodatkowe 7 zł za dostawę w formie przesyłki pocztowej.

Darmowy internet ma prędkość zaledwie 25. kbps, jednak w maju ma ona wzrosnąć dwukrotnie. Strony wczytują się powoli, a połączenie często się zrywa, dlatego podczas przeglądania sieci trzeba wykazać się dużą cierpliwością. Trzeba jednak podkreślić, że to darmowy internet, dlatego nie powinniśmy oczekiwać usługi, która będzie w stanie konkurować z ofertami komercyjnymi.

Aby zamówić BDI trzeba wypełnić formularz " Rejestracja Bezpłatny Dostęp do Internetu", znajdujący się na stronie https://bdi.aero2.pl/. Należy w nim wprowadzić dane abonenta oraz dołączyć potwierdzenie wykonania przelewu za depozyt, a także wybrać formę dostawy. Cała procedura wydaje się niezbyt skomplikowana, jednak już na tym etapie można popełnić błędy, które utrudnią cały proces. Konto bankowe, na które należy dokonać wpłaty za depozyt oraz za przesyłkę to dwa różne rachunki. Ponadto Aero2 wymaga wpisania w tytule przelewu danych: imię, nazwisko i nr PESEL - oczywiście dowiadujemy się o tym nie podczas wypełniania formularza, ale dopiero po fakcie, gdy już go wyślemy.

Po wysłaniu formularza, na wskazany adres email, otrzymamy wiadomość potwierdzającą złożenie zamówienia z załączonym wnioskiem, który należy odesłać listem poleconym na adres korespondencyjny, wraz z kserem dowodu osobistego. Przewidywany czas realizacji zamówienia złożonego po 1. kwietnia 2012r. wynosi do 15 czerwca 2012r. Trzeba uzbroić się w cierpliwość. Jednak to nie koniec wyboistej drogi. Okazuje się, iż usługa działa tylko na nielicznych modemach (usługodawca wspomina o pięciu wspieranych modelach). W dodatku spółka zapowiada, iż w przyszłości internet może nie funkcjonować prawidłowo. Aktualnie sieć nie jest zapełniona, a usługę charakteryzują świetne parametry, jednak przy wzroście chętnych na korzystanie z sieci trzeba wziąć pod uwagę, iż może to ulec zmianie.

Niestety, nawet UKE rozkłada ręce w sprawie problemów związanych z dystrybucją kart SIM. Przetarg nie uwzględniał zasad ich rozprowadzania. Jak wam się podoba taki internet? Czy zamierzacie skorzystać z oferty Aero2. Wydaje nam się, iż spółka robi co tylko może, aby zniechęcić swoich potencjalnych abonentów do skorzystania z usługi darmowego dostępu do internetu.

SW

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (140)