Brytyjski premier... piratem?

Brytyjski premier... piratem?
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

21.08.2008 10:01, aktual.: 21.08.2008 14:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W Wielkiej Brytanii wiele mówi się ostatnio o walce z nielegalnym dystrybuowaniem i wykorzystywaniem własności intelektualnej - jednym z orędowników zwalczania piractwa jest Rząd Jej Królewskiej Mości. Okazuje się jednak, że sam rząd również nie jest bez winy - serwis TorrentFreak.com poinformował właśnie, że na oficjalnej witrynie brytyjskiego premiera nielegalnie wykorzystano szablon strony WWW, udostępniony na zasadach licencji Creative Commons 3.0.

Z informacji przedstawionych przez TorrentFreak.com - http://www.torrentfreak.com wynika, że na stronie premiera Gordona Browna znajduje się nieznacznie zmodyfikowana wersja szablonu WordPress o nazwie NetWorker, stworzonego przez niejakiego Anthony'ego, właściciela serwisu Antbag.com. Szablon ów jest co prawda darmowy - ale jego twórca dystrybuuje go na zasadach licencji Creative Commons 3.0. A to oznacza, że każdy, kto wykorzysta go na swojej stronie, musi o tym poinformować, zaś jeśli go w jakiś sposób zmodyfikuje, powinien dodatkowo udostępnić ową zmodyfikowaną wersję.

Autor strony premiera nie dopełnił żadnego z tych obowiązków ( a nawet posunął się krok dalej - tzn. usunął ze stopki strony umieszczone tam odwołanie do strony Antbag.com ) - mamy więc do czynienia z nielegalnym wykorzystaniem szablonu.

Anthony skontaktował się z firmą, która przygotowała witrynę dla premiera - jej przedstawiciele przyznali co prawda, że na pewnym etapie testowali szablon NetWorker, ale później z niego zrezygnowali. Przeczą temu jednak m.in. wpisy w pliku CSS ( zawierającym informacje o autorze ).

Więcej informacji znaleźć można na stronie Antbag.com - http://antbag.com/copyright-flaw-of-british-prime-ministers-website/.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)