Bony do Biedronki to oszustwo

Bony do Biedronki to oszustwo

Bony do Biedronki to oszustwo
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY-SA | Helar Lukats/wikimedia, licencja CC BY 2.0
Adam Bednarek
19.06.2018 11:00, aktualizacja: 19.06.2018 12:05

Przestępcy wykorzystują WhatsApp, by wyłudzić dane użytkowników. Podszywają się pod znane firmy - w tym m.in. Biedronkę.

"Biedronka rozdaje darmowy kupon o wartości 2000zł dla 500 rodzin z okazji 23. rocznicy" - brzmi wiadomość, jaką można otrzymać na WhatsAppie od znajomego. Uwaga, to nowy przekręt mający na celu wyłudzenie danych.

Jak informuje Niebezpiecznik, podany jest link do strony, na której trzeba odpowiedzieć na pytania. Wzięcie udziału w "ankiecie" ma sprawić, że otrzymamy atrakcyjną nagrodę w postaci kuponu.

"Po odpowiedzi na kilka prostych pytań, ofiara widzi fałszywą animację udającą proces weryfikacji tego, czy kwalifikuje się ona do otrzymania nagrody. Potem wyświetlany jest komunikat o przyznaniu nagrody, pod warunkiem wysłania wiadomości o konkursie do 20 osób z komunikatora WhatsApp. Dopiero po zaspamowaniu znajomych można wprowadzić swoje dane (czyli tak naprawdę pozwolić scamerom na ich pozyskanie)" - opisuje przekręt Niebezpiecznik.

Jak można się domyślić, dane przekazane zostaną firmom, które potem będą męczyć osoby telefonami z ofertami reklamowymi. Dlatego przy okazji podpowiadamy, jak pozbyć się natrętnych ankieterów.

Nowa akcja oszustów jest naprawdę imponująca, bo podszywają się pod wiele firm, nie tylko pod Biedronkę. Bony "obiecują" m.in. Lego, Carrefour, LOT, Starbucks czy Marlboro.

Jak się przed takimi oszustwami ochronić? Dokładnie sprawdzać, na jakie strony wchodzimy i kto prosi nas o przekazanie danych. Przede wszystkim trzeba być podejrzliwym, gdy ktoś chce nam dać coś za darmo. Jak wiadomo, w sieci o takie prezenty trudno, a przeważnie płacimy czymś, czego nie widać - czyli swoimi danymi.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)