Bomboodporny termometr

Bomboodporny termometr

Bomboodporny termometr
Źródło zdjęć: © National Physical Laboratory
03.10.2008 12:32

Skonstruowany przez Brytyjczyków termometr jest tak mocny, że wytrzymuje eksplozję materiału wybuchowego i pozwala rejestrować dane o jej temperaturze - informuje "New
Scientist".

Powstająca podczas wybuchu fala uderzeniowa, ciepło i cząsteczki stałe mogą zniszczyć słabszy termometr. Ponadto takie rodzaje mierników temperatury jak termopary reagują zbyt wolno, aby były przydatne do podobnych badań. Z kolei pozwalające na zdalny pomiar z bezpiecznego miejsca termometry wykorzystujące wiązkę laserową są bardzo kosztowne.

Opracowany przez naukowców z National Physical Laboratory termometr może dokonywać 50 tysięcy pomiarów w ciągu sekundy, co ma decydujące znaczenie przy badaniu tak szybko zachodzących procesów jak eksplozje. Testując termometr, naukowcy przeprowadzili w laboratorium wiele próbnych wybuchów.

Obraz
© (fot. National Physical Laboratory)

Czujnikiem termometru jest szklane włókno o średnicy 400 mikronów (0,4 milimetra), chronione przez stalową rurkę wypełnioną piaskiem. Otwarty koniec rurki jest wprowadzany w miejsce planowanej eksplozji, a przekazywane przez włókno promieniowanie cieplne trafia w bezpieczne miejsce, gdzie się je analizuje.

By przygotować termometr do badania kolejnej eksplozji, wystarczy tylko oczyścić z sadzy jego koniec wacikiem, nasyconym alkoholem.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)