Bezprzewodowy Internet w samolotach

Bezprzewodowy Internet w samolotach

Bezprzewodowy Internet w samolotach
21.08.2009 14:10

Trzy lata po niepowodzeniu opracowanego przez Boeinga systemu Connexion amerykańskie linie lotnicze instalują coraz częściej sieci WLAN na pokładach samolotów. Tani przewoźnik AirTran Airways wyposażył 136 własnych maszyn w bezprzewodowe łącza internetowe - relacjonuje "Computerworld". Kompania lotnicza - podobnie jak Virgin America (28 samolotów ze stacjami Wi-Fi), American Airlines (115), Delta (219) i United Airlines (13 maszyn do końca roku) - współpracuje z firmą Aircell

Ponieważ podczas lotu łącze internetowe działa dzięki stacjom naziemnym pracującym na częstotliwości 80. MHz, z usługi komunikacyjnej Gogo można korzystać na razie jedynie w Ameryce Północnej. Ceny wahają się między 5,95 dolara za 90 minut korzystania z łącza i 12,95 dolara za ponad trzy godziny połączenia WLAN. Za 30-dniowy abonament trzeba zapłacić prawie 50 dolarów. Szybkość połączenia wynosi 500–600 kb/s.

Obraz

Natomiast usługa komunikacyjna Row 44, proponowana przez firmę o tej samej nazwie, przypomina pionierską Connexion Boeinga: działa dzięki satelitom, które łączą samolot z naziemną siecią szkieletową. Klientami Row 44 są linie lotnicze Southwest i Alaska, które zamierzają wprowadzić system WLAN na pokładach samolotów i zapewniać łącze do Internetu, pobierając opłatę od 2 do 10 dolarów za lot.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)