Baterie litowo-jonowe będą działały dłużej

Baterie litowo-jonowe będą działały dłużej

11.01.2010 15:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Specjalizująca się w technologiach wojskowych brytyjska firma Qinetiq prawdopodobnie znalazła nowy sposób usprawnienia akumulatorów litowo-jonowych. Obecnie testuje ona wariant zasobnika energii, który działa na bazie litowo-jonowego siarczku żelaza i nadaje się zarówno dla samochodów elektrycznych, jak i hybrydowych - informuje magazyn "Technology Review".

Nowa koncepcja chemiczna ma wiele zalet - mówi Gary Mepsted, który w Qinetiq odpowiada za dział technologii energetycznych. Po pierwsze obniża ona o połowę koszty produkcji, a po drugie wydłuża żywotność i skraca czas ładowania w porównaniu z konwencjonalnymi akumulatorami litowo-jonowymi. Trzeci plus: gęstość zmagazynowanej energii jest zdaniem Mepsteda 1,6 razy wyższa, co zwiększa zasięg samochodu elektrycznego napędzanego akumulatorem. Gęstość mocy jest natomiast około półtora raza wyższa. Dzięki temu energia może być nie tylko szybciej pobierana ze źródła, ale także przy maksymalnych obciążeniach sprawniej dostarczana do silnika.

Obraz
© (fot. Qinetik/TR via heise-onlie.pl)

Od dłuższego czasu akumulatory litowo-jonowe uchodzą za wielce obiecującą alternatywę dla akumulatorów niklowo-metalowo-wodorkowych, które obecnie są standardem w pojazdach z napędem hybrydowym. Jednak pomimo stosunkowo niskich kosztów produkcji i dwa razy wyższej wydajności inżynierowie wciąż niechętnie dostosowują akumulatory litowo-jonowe do potrzeb motoryzacji.

W przypadku aut napędzanych tylko elektrycznie gęstość energii ma decydujące znaczenie, ponieważ od niej zależy dystans, jaki pojazd jest w stanie pokonać na jednym ładowaniu – mówi Mepsted. Z kolei w samochodach hybrydowych ważna jest gęstość mocy, gdyż w procesie przełączania między napędem elektrycznym a spalinowym prąd musi być jak najszybciej absorbowany i przekazywany dalej. Do tej pory standardowe akumulatory litowo-jonowe nieszczególnie się na tym polu sprawdzały.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także