Baterie czy akumulatory, co lepiej wybrać?

Baterie czy akumulatory, co lepiej wybrać?

Baterie czy akumulatory, co lepiej wybrać?
Źródło zdjęć: © Fotolia | monticellllo
26.10.2015 14:25

Bateria jest podstawowym źródłem zasilania urządzeń przenośnych. Ze względu na dbałość o środowisko oraz czynniki ekonomiczne warto zrezygnować z jednorazówek na rzecz akumulatorów. Jakie akumulatory i ładowarki wybrać?

Na rynku występuje wiele rodzajów baterii i akumulatorów - od podstawowych, do urządzeń domowego użytku, po specjalistyczne, do sprzętów medycznych czy wojskowych. Przymierzając się do zakupu akumulatorów powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim ich zastosowanie.

Wybieramy akumulatory

Podstawowym parametrem zarówno baterii, jak i akumulatorów jest ich pojemność wyrażana w jednostkach mAh lub Ah, który określa jak długo akumulator może dostarczać prąd o określonej wartości. I tak, na przykład bateria o pojemności 200. mAh dostarcza prąd 2000 mA przez godzinę lub 1000 mA(przy stałym obciążeniu) - przez dwie godziny. Kolejnym ważnym parametrem jest napięcie, które jest potrzebne do zasilenia danego urządzenia. Ważne jest, aby odpowiednio dobrać wartość napięcia do parametrów urządzenia, dlatego należy zwracać uwagę na oznaczenia - np. 1,2 V.
- _ Do urządzeń domowego użytku, takich jak zegarki, kalkulatory czy piloty do urządzeń elektronicznych, ze względu na niski pobór prądu, stosuje się baterie zwykłe czyli węglowo- cynkowe lub alkaiczne. Jeśli chodzi o urządzenia o wysokim poborze prądu, sprawdzają się akumulatory Ni-MH. Należy pamiętać, że akumulatory tego typu mają ograniczoną liczbę cykli ładowania _- mówi specjalista ds. elektroniki Mateusz Socha.

- _ O żywotności baterii oraz akumulatorów świadczy wiele czynników, takich jak prąd rozładowywania, temperatura otoczenia, sposób rozładowywania i czas eksploatacji _ - dodaje Agnieszka Medoń z firmy dostarczającej akumulatory marki GP Batteries.

Obraz
© (fot. Fotolia / magicbones)

Ładowarka idealna

Przy zakupie akumulatorów warto zaopatrzyć się w ładowarkę, która umożliwi nam wielokrotne z nich korzystanie. Większość osób przy wyborze ładowarki skupia się na krótkim czasie, w którym można naładować akumulatory. Zdaniem specjalistów jest to błąd.

- _ Istotne jest, aby ładowarki były wyposażone w układ mikroprocesorowy umożliwiający monitorowanie prądu oraz napięcia ładowania, a także zmianę tych parametrów w zależności od ładowanych akumulatorów. Inteligentne ładowarki potrafią poinformować o naładowaniu akumulatorów w odpowiednim momencie i przerwać ładowanie, aby nie uszkodzić ogniwa _ –. tłumaczy Mateusz Socha.
Agnieszka Medoń radzi również, aby brać pod uwagę szereg opcji dodatkowych, które mogą wpłynąć na komfort korzystania z urządzenia. Przydatnymi parametrami są: możliwość ładowania pojedynczych akumulatorów oraz możliwość ładowania różnych rozmiarów czy pojemności.

Ładowarki akumulatorów powinny mieć możliwość zasilania napięciem sieciowym 10. - 230V, co umożliwi ich pracę, w jakim miejscu się obecnie znajdujemy. Dodatkowymi atutami mogą być układ ochronny przed przebiegunowaniem, czyli odwrotnym włożeniem akumulatora, oraz oczywiście miły dla oka design.

Era mobilności

Rozwój nowych technologii oraz powstawanie coraz to nowych urządzeń mobilnych wymusza na nas nieustanne korzystanie z akumulatorów. Na szczęście producenci akumulatorów i ładowarek starają się sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających konsumentów, i w tej chwili mamy do dyspozycji szereg produktów, które możemy z łatwością dopasować do indywidualnych potrzeb.

Źródło: Core PR

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)