Bankomat wypłaci nawet bez karty

Bankomat wypłaci nawet bez karty
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

14.08.2012 09:55, aktual.: 14.08.2012 11:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Usługę, dzięki której będzie można wypłacać pieniądze z konta za pomocą telefonu, uruchomi niedługo Euronet, właściciel największej w Polsce sieci bankomatów - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Polska jest także jednym z liderów rewolucji w płatnościach mobilnych.

Euronet prowadzi zaawansowane rozmowy z dwoma dużymi bankami i być może już w tym roku ich klienci będą mogli skorzystać z nowej usługi. Klient będzie miał poprzez komórkę bezpośredni dostęp do pieniędzy zgromadzonych na swoim koncie. W ten sposób będzie też można realizować przekazy pieniężne, krajowe i zagraniczne, a odbiorca pobierze gotówkę z bankomatu.

Na polskim rynku bankomatów szykują duże zmiany zarówno MasterCard jak i Visa. Chodzi o wprowadzenie standardów wypłaty gotówki z bankomatów w technologii zbliżeniowej. Każdy użytkownik telefonu z modułem bezstykowym będzie mógł wypłacić pieniądze z maszyny bez karty bankowej.

Polacy mogą szczycić się tym, że nasz rynek jest jednym z najszybciej wdrażających terminale do płatności mobilnych. Oficjalnie pod koniec I kwartału 201. roku było u nas 61 tys. takich terminali, jednak eksperci mówią o 70-80 tys. To aż 24 proc. wszystkich urządzeń służących płatnościom bezgotówkowym. Jeśli te liczby nie robią na was wrażenia - dodamy, że w Niemczech terminali zbliżeniowych jest zaledwie... 1 tys. Pod tym względem wyprzedzają nas z kolei Brytyjczycy, którzy szacują ich liczbę u siebie na 140 tys. Jednak to Polacy są nowocześniejsi i wykorzystują tę technologię o wiele częściej.

Transakcje kartami ze specjalnymi chipami oraz za pomocą telefonu komórkowego możemy przeprowadzać bez podawania numeru PIN (jest tak w przypadku, kiedy kwota transakcji nie przekracza 5. zł). Jeśli jednak nie czujemy się bezpiecznie z takim rozwiązaniem - możemy zastrzec, aby każda płatność wymagała podania naszego PIN-u.

Na polskim rynku jest w tej chwili między 2. a 30 modeli telefonów wyposażonych w technologię NFC, pozwalającą na wykonywanie płatności mobilnych. Czy już wkrótce nie będzie problemem sytuacja, kiedy zapomnimy wziąć ze sobą portfela? Jak wiemy z własnego doświadczenia - dużo łatwiej wyjść z domu bez pieniędzy, dokumentów czy kluczy, niż bez telefonu komórkowego.

źródło: PAP / WP.PL

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (167)