Trwa ładowanie...
ycipk-2kmr7l

"Babcine" sposoby na trudne plamy

Niektóre plamy są bardzo trudne do wywabienia i nawet najlepsza pralka oraz proszek mogą nie wystarczyć. Na szczęście, na wszystko są sposoby. Tylko trzeba pamiętać, że przy usuwaniu plam obowiązuje jedna zasada. Jeśli uprałeś rzecz, a plama nie zeszła, to jej nie prasuj! W ten sposób tylko ją utrwalisz. Dlatego, aby ułatwić wam walkę z uciążliwymi zabrudzeniami, warto skorzystać z poniższych porad.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Babcine" sposoby na trudne plamy
(Fotolia, Fot: vichly4thai)
ycipk-2kmr7l

Czerwone wino

Zabrudzone miejsce powinniśmy posypać obficie solą. Następnie wcierać ją w plamę aż przejmie kolor wina, później wymienić na czystą i powtórzyć czynność. Innym sposobem jest zapranie tkaniny w zimnej wodzie, następnie należy wykonać normalne pranie. Ubrania z aksamitu i jedwabiu najlepiej posypać mąką ziemniaczaną i skropić sokiem z cytryny. W przypadku starych plam zabrudzone miejsca trzeba natrzeć alkoholem i namoczyć na 8 godzin w maślance.

Buraczki

ycipk-2kmr7l

Plamę z buraczków należy natychmiast wypłukać w zimnej wodzie. Następnie posypać boraksem i polać gorącą wodą. Jeżeli plama jest trudna do usunięcia, można posypać ją boraksem i zostawić w zimnej wodzie na całą noc.

(fot. Fotolia / Belkin & Co)
Podziel się

Olej

Tłustą plamę z oleju można usunąć płynem do mycia naczyń. Na uporczywe zabrudzenia można także zastosować mieszankę alkoholu metylowego i niewielkiej ilości octu, a następnie należy wyprać w zalecanej temperaturze. W przypadku obawy o kolory, należy namoczyć tkaninę w wodzie i wywiesić na kilka godzin w dobrze nasłonecznionym miejscu.

ycipk-2kmr7l

Curry

Niestety usunięcie plam z curry jest dość trudne. Najlepiej jeszcze świeże plamy wypłukać w letniej wodzie, a następnie natrzeć spirytusem. W przypadku delikatnej tkaniny ostrożnie nacieramy wacikiem nasączonym spirytusem.

Atrament

Plamy z atramentu bardzo skutecznie wywabia cytryna, zarówno z ubrań, wyrobów skórzanych, czy dłoni. Zabrudzone miejsca trzeba pocierać szmatką zwilżoną cytrynowym sokiem do momentu, aż zejdzie atrament.

ycipk-2kmr7l

Guma do żucia

Ubranie najlepiej włożyć na parę minut do zamrażalnika lub obłożyć kostkami lodu. Następnie delikatnie zeskrobujemy gumę.

(fot. Fotolia / vlorzor)
Podziel się

Krew

ycipk-2kmr7l

Świeże plamy możemy sprać w chłodnej wodzie z dodatkiem soli. Nigdy nie używajmy wody ciepłej. W przypadku starej plamy, najpierw powinniśmy ją zeszczotkować, a następnie sprać w wodzie z dodatkiem amoniaku lub proszku enzymatycznego. Jeżeli pozostaną żółte plamy, wystarczy delikatnie je pocierać wacikiem namoczonym w wodzie utlenionej.

*Masło *

Aby pozbyć się plamy z masła, należy posypać mąką ziemniaczaną miejsce zaplamione, a potem wyczyścić delikatnie szczoteczką.

Keczup

ycipk-2kmr7l

Usuwanie plam z keczupu przeprowadzamy, wycierając go wodą z mydłem albo wypłukujemy plamę w zimnej wodzie i namaczamy w płynnym detergencie. W razie potrzeby możemy wyczyścić dodatkowo spirytusem metylowym.

Klej z taśm klejących

Bluzkę moczymy w wodzie lub przykrywamy mokrą ściereczką do odmoczenia, a następnie zmywamy spirytusem metylowym.

(fot. Fotolia / Photographee.eu)
Podziel się

Szpinak

Plamy po szpinaku usuwamy surowym ziemniakiem. Wystarczy nacierać nim splamione miejsca.

Plamy po trawie

Plamy można usuwać szmatką nasączoną wodą utlenioną z dodatkiem amoniaku. Ewentualnie można spróbować w plamę wetrzeć zsiadłe mleko i zostawić na całą noc, a następnie wypłukać w zimnej wodzie i dopiero wyprać w wodzie mydlanej.

Wosk

Prasować gorącym żelazkiem przez papierowe chusteczki do nosa, ręczniki papierowe albo kilkakrotnie złożony papier toaletowy. Prasować aż do skutku! Na koniec wyprać ręcznie w wodzie z mydłem.W razie zabarwień od kolorowego wosku, do usuwania takich plam można użyć benzyny oczyszczonej, spirytusu lub rozpuszczalnika.

Zobacz także, jak usunąć plamy po owocach

Źródło:Hotpoint

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-2kmr7l

ycipk-2kmr7l
ycipk-2kmr7l