"Babcine" sposoby na trudne plamy

"Babcine" sposoby na trudne plamy

"Babcine" sposoby na trudne plamy
Źródło zdjęć: © Fotolia | vichly4thai
17.10.2016 11:38

Niektóre plamy są bardzo trudne do wywabienia i nawet najlepsza pralka oraz proszek mogą nie wystarczyć. Na szczęście, na wszystko są sposoby. Tylko trzeba pamiętać, że przy usuwaniu plam obowiązuje jedna zasada. Jeśli uprałeś rzecz, a plama nie zeszła, to jej nie prasuj! W ten sposób tylko ją utrwalisz. Dlatego, aby ułatwić wam walkę z uciążliwymi zabrudzeniami, warto skorzystać z poniższych porad.

Czerwone wino

Zabrudzone miejsce powinniśmy posypać obficie solą. Następnie wcierać ją w plamę aż przejmie kolor wina, później wymienić na czystą i powtórzyć czynność. Innym sposobem jest zapranie tkaniny w zimnej wodzie, następnie należy wykonać normalne pranie. Ubrania z aksamitu i jedwabiu najlepiej posypać mąką ziemniaczaną i skropić sokiem z cytryny. W przypadku starych plam zabrudzone miejsca trzeba natrzeć alkoholem i namoczyć na 8 godzin w maślance.

Buraczki

Plamę z buraczków należy natychmiast wypłukać w zimnej wodzie. Następnie posypać boraksem i polać gorącą wodą. Jeżeli plama jest trudna do usunięcia, można posypać ją boraksem i zostawić w zimnej wodzie na całą noc.

288896954791176250
© (fot. Fotolia / Belkin & Co)

Olej

Tłustą plamę z oleju można usunąć płynem do mycia naczyń. Na uporczywe zabrudzenia można także zastosować mieszankę alkoholu metylowego i niewielkiej ilości octu, a następnie należy wyprać w zalecanej temperaturze. W przypadku obawy o kolory, należy namoczyć tkaninę w wodzie i wywiesić na kilka godzin w dobrze nasłonecznionym miejscu.

Curry

Niestety usunięcie plam z curry jest dość trudne. Najlepiej jeszcze świeże plamy wypłukać w letniej wodzie, a następnie natrzeć spirytusem. W przypadku delikatnej tkaniny ostrożnie nacieramy wacikiem nasączonym spirytusem.

Atrament

Plamy z atramentu bardzo skutecznie wywabia cytryna, zarówno z ubrań, wyrobów skórzanych, czy dłoni. Zabrudzone miejsca trzeba pocierać szmatką zwilżoną cytrynowym sokiem do momentu, aż zejdzie atrament.

Guma do żucia

Ubranie najlepiej włożyć na parę minut do zamrażalnika lub obłożyć kostkami lodu. Następnie delikatnie zeskrobujemy gumę.

288896954791503930
© (fot. Fotolia / vlorzor)

Krew

Świeże plamy możemy sprać w chłodnej wodzie z dodatkiem soli. Nigdy nie używajmy wody ciepłej. W przypadku starej plamy, najpierw powinniśmy ją zeszczotkować, a następnie sprać w wodzie z dodatkiem amoniaku lub proszku enzymatycznego. Jeżeli pozostaną żółte plamy, wystarczy delikatnie je pocierać wacikiem namoczonym w wodzie utlenionej.

Masło

Aby pozbyć się plamy z masła, należy posypać mąką ziemniaczaną miejsce zaplamione, a potem wyczyścić delikatnie szczoteczką.

Keczup

Usuwanie plam z keczupu przeprowadzamy, wycierając go wodą z mydłem albo wypłukujemy plamę w zimnej wodzie i namaczamy w płynnym detergencie. W razie potrzeby możemy wyczyścić dodatkowo spirytusem metylowym.

Klej z taśm klejących

Bluzkę moczymy w wodzie lub przykrywamy mokrą ściereczką do odmoczenia, a następnie zmywamy spirytusem metylowym.

288896954791831610
© (fot. Fotolia / Photographee.eu)

Szpinak

Plamy po szpinaku usuwamy surowym ziemniakiem. Wystarczy nacierać nim splamione miejsca.

Plamy po trawie

Plamy można usuwać szmatką nasączoną wodą utlenioną z dodatkiem amoniaku. Ewentualnie można spróbować w plamę wetrzeć zsiadłe mleko i zostawić na całą noc, a następnie wypłukać w zimnej wodzie i dopiero wyprać w wodzie mydlanej.

Wosk

Prasować gorącym żelazkiem przez papierowe chusteczki do nosa, ręczniki papierowe albo kilkakrotnie złożony papier toaletowy. Prasować aż do skutku! Na koniec wyprać ręcznie w wodzie z mydłem.W razie zabarwień od kolorowego wosku, do usuwania takich plam można użyć benzyny oczyszczonej, spirytusu lub rozpuszczalnika.

Źródło:Hotpoint

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)