Autor robaka dla iPhone'a dostał pracę jako programista aplikacji

Autor robaka dla iPhone'a dostał pracę jako programista aplikacji

Autor robaka dla iPhone'a dostał pracę jako programista aplikacji
Źródło zdjęć: © IDG.pl
27.11.2009 15:28

Jak donosi stacja BBC, jedna z australijskich firm software'owych zatrudniła Ashleya Townsa, twórcę pierwszego robaka dla iPhone'a, na stanowisku programisty aplikacji dla smartfonów Apple'a. Towns poinformował o nowej pracy za pośrednictwem chronionego już konta Twittera

Graham Clueley z firmy Sophos ubolewa nad faktem, że 24-letni Australijczyk został nagrodzony za występek. Ekspert przekonuje, że jest przecież wielu młodych programistów, którzy nigdy nie popełniliby takiego głupstwa, a przypuszczalnie mają lepsze kwalifikacje. Ponadto wytyka on, że pierwsze wersje robaka zawierały wiele błędów, a jego autor w ogóle nie okazał skruchy.

Obraz

Robak wykorzystywał lukę w zabezpieczeniach iPhone'ów, których właściciele wyłączyli mechanizm zarządzania uprawnieniami za pomocą tzw. jailbreaka, a następnie zainstalowali serwer SSH bez zmiany hasła. Kod rozprzestrzeniał się samodzielnie, zastępując na przykład tapetę urządzenia zdjęciem Ricka Astleya. W rzeczywistości robak nie był szkodliwy. Znalazł już jednak wielu naśladowców, których część okazuje się znacznie groźniejsza.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)