ATI Stream - alternatywa dla CUDA NVidii

ATI Stream - alternatywa dla CUDA NVidii

ATI Stream - alternatywa dla CUDA NVidii
14.11.2008 10:34, aktualizacja: 14.11.2008 11:09

Inicjatywa GPGPU staje się coraz jaśniejsza. Kilka miesięcy temu koncern NVidia zaprezentował oprogramowanie CUDA, które pozwala programistom tworzyć aplikacje, które do obliczeń wykorzystują procesor graficzny. Firma Advanced Micro Devices kontratakuje w postaci ATI Stream.

Firma AMD rozpoczęła prace nad Streamem już na początku br., dopiero jednak teraz oficjalnie zaczęła o nim mówić. "ATI Stream jest jednym z najlepszych przykładów mocy Fusion i dzisiejsza zapowiedź jest pierwszym poważnym krokiem w kierunku wdrożenia technologii na rynku ogólnodostępnym" - powiedział wczoraj Rick Bergman, wiceprezes senior i dyrektor generalny w Grupie Produktów Graficznych w AMD.

Stream posiadać będzie wsparcie dla kart grafiki z rodziny ATI Radeon HD 4600 oraz 4800. Obsługa funkcji ma zostać zaimplementowana w sterownikach Catalyst 8.12, które mają zostać udostępnione w grudniu br. Dzięki temu procesory strumieniowe zaszyte w chipach ATI RV770 będą mogły być wykorzystywane nie tylko w grach komputerowych. Stream pozwoli udoskonalić pracę procesora graficznego GPU w powiązaniu z narzędziem ATI Avivo Video Converter oraz aplikacjami takich firm, jak CyberLink czy ArcSoft, odciążając tym samym procesor CPU.

Według zapewnień firmy AMD, zestaw SDK ATI Stream ma być w pełni zgodny z bibliotekami OpenCL.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)