ATI Stream - alternatywa dla CUDA NVidii

ATI Stream - alternatywa dla CUDA NVidii14.11.2008 10:34
ATI Stream - alternatywa dla CUDA NVidii

Inicjatywa GPGPU staje się coraz jaśniejsza. Kilka miesięcy temu koncern NVidia zaprezentował oprogramowanie CUDA, które pozwala programistom tworzyć aplikacje, które do obliczeń wykorzystują procesor graficzny. Firma Advanced Micro Devices kontratakuje w postaci ATI Stream.

Firma AMD rozpoczęła prace nad Streamem już na początku br., dopiero jednak teraz oficjalnie zaczęła o nim mówić. "ATI Stream jest jednym z najlepszych przykładów mocy Fusion i dzisiejsza zapowiedź jest pierwszym poważnym krokiem w kierunku wdrożenia technologii na rynku ogólnodostępnym" - powiedział wczoraj Rick Bergman, wiceprezes senior i dyrektor generalny w Grupie Produktów Graficznych w AMD.

Stream posiadać będzie wsparcie dla kart grafiki z rodziny ATI Radeon HD 4600 oraz 4800. Obsługa funkcji ma zostać zaimplementowana w sterownikach Catalyst 8.12, które mają zostać udostępnione w grudniu br. Dzięki temu procesory strumieniowe zaszyte w chipach ATI RV770 będą mogły być wykorzystywane nie tylko w grach komputerowych. Stream pozwoli udoskonalić pracę procesora graficznego GPU w powiązaniu z narzędziem ATI Avivo Video Converter oraz aplikacjami takich firm, jak CyberLink czy ArcSoft, odciążając tym samym procesor CPU.

Według zapewnień firmy AMD, zestaw SDK ATI Stream ma być w pełni zgodny z bibliotekami OpenCL.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)