Atakują Naszą-Klasę

Atakują Naszą-Klasę

Atakują Naszą-Klasę
Źródło zdjęć: © nasza-klasa
21.04.2008 15:30, aktualizacja: 25.04.2008 16:10

Internauci korzystający z popularnego serwisu społecznościowego Nasza-Klasa.pl stali się celem ataku internetowych przestępców - informuje firma G Data Software. Od kilku dni do użytkowników serwisu wysyłane są e-maile, zachęcające ich do wejścia na stronę infekującą komputery złośliwym oprogramowaniem.

Po kliknięciu na umieszczony w wiadomości odnośnik URL użytkownik trafia na stronę, na której wyświetlony zostaje komunikat informujący o konieczności zainstalowania pewnej aplikacji ( z opisu wynika, że jest ona niezbędna do prawidłowego wyświetlania zawartości witryny ). W komputerach osób, które wyrażą na to zgodę, instalowany jest niebezpieczny program, zmieniający maszynę w tzw. zombie PC ( czyli element sieci komputerów-zombie, zdalnie kontrolowanych przez przestępców i wykorzystywanych m.in. do wysyłania spamu ). Warto zaznaczyć, że do zainfekowania systemu nie jest wykorzystywany żaden błąd czy luka w zabezpieczeniach - użytkownik sam zgadza się na zainstalowanie szkodliwego kodu.

Obraz

_ "Od kilku miesięcy obserwujemy znaczne nasilenie ataków na użytkowników polskich serwisów. To nowość w naszym Internecie - do niedawna większość ataków dotyczyła stron z zagranicy. Wnioski są dość oczywiste: po pierwsze cyberprzestępcy dostrzegli w Polsce znaczny potencjał i są gotowi zainwestować w przygotowanie ataku. Po drugie nowe społeczności - takie jak nasza-klasa.pl - przyciągają wielu nowych, niedoświadczonych użytkowników Sieci. Przestępcy z tego korzystają" _ - komentuje Piotr Klockiewicz, przedstawiciel firmy G DATA Software.

Aby uniknąć zarażenia, internauci powinni z najwyższą ostrożnością traktować wiadomości e-mail nadesłane przez nieznanych użytkowników oraz nie zgadzać się na instalowanie w ich komputerach oprogramowanie przez wszelkiego rodzaju podejrzane strony. Jeśli istnieje podejrzenie, że system został zainfekowany złośliwym oprogramowaniem, należy uaktualnić program antywirusowy i przeprowadzić kompleksowe skanowanie systemu.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)