Atak hakerów na stronę dalajlamy

Atak hakerów na stronę dalajlamy

Atak hakerów na stronę dalajlamy
Źródło zdjęć: © Daniel Catt / CC
14.08.2013 08:26, aktualizacja: 14.08.2013 11:53

Chińskojęzyczna strona internetowa tybetańskiego rządu na uchodźstwie,
którego duchowym przywódcą jest Dalajlama XIV, została zaatakowana przez hakerów i zainfekowana
wirusami - poinformowała we wtorek firma bezpieczeństwa informatycznego Kaspersky Lab.

Eksperci z tej firmy podejrzewają, że złośliwe oprogramowanie mogło być wykorzystywane, by szpiegować internautów, którzy odwiedzali oficjalną stroną Centralnego Rządu Tybetańskiego.

Jak pisze BBC, istnieją dowody na to, że hakerzy przeprowadzili już wcześniej cyberataki na działające w Azji organizacje praw człowieka. Celem najnowszego ataku była strona Tibet.net, czyli oficjalna witryna tybetańskiego rządu na uchodźstwie, który ma siedzibę w Dharamśala, na północy Indii.

Dalajlama XIV mieszka tam od 195. roku, gdy uciekł z Tybetu po upadku powstania przeciwko Chińczykom. Chińskie władze oskarżają dalajlamę o separatyzm.

Działacze na rzecz wolnego Tybetu twierdzą, że od 195. roku drastycznie stłumiono kulturę tybetańską, a tysiące Tybetańczyków znalazło się w chińskich więzieniach, gdzie są głodzeni i poddawani torturom.

Według Kaspersky'ego strona rządu była atakowana przez tę samą grupę hakerów od 201. roku, ale wcześniej udawało się zawczasu identyfikować zagrożenie i niwelować jego skutki.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)