Apache OpenOffice 3.4 wydany. Pobierz nowy pakiet biurowy

Apache OpenOffice 3.4 wydany. Pobierz nowy pakiet biurowy

Apache OpenOffice 3.4 wydany. Pobierz nowy pakiet biurowy
Źródło zdjęć: © Komputer Świat
11.05.2012 12:49, aktualizacja: 11.05.2012 15:38

Ponad rok musieliśmy czekać na kolejną wersje popularnego, darmowego pakietu biurowego OpenOffice.org. Po 15 miesiącach od ukazania się wersji 3.3, wydany został pakiet Apache OpenOffice 3.4. Już sama nazwa sugeruje rewolucję. Jednak czy z punktu widzenia użytkownika wiele się zmieniło?

W 201. roku Oracle oddała OpenOffice'a w ręce Apache Software Foundation. Przekazany został kod źródłowy i wszystkie inne materiały dotyczące tego pakietu OpenSource. Oprogramowanie musiało zostać poddane gruntownym zmianom wewnętrznym. Licencja GPL v3 zmieniła się na licencję Apache. Ponadto cała baza repozytoriów rozszerzeń i szablonów musiała zostać przeniesiona.

Apache OpenOffice 3.4. w porównaniu z poprzednią wersją, ma uruchamiać się szybciej. Usunięto zgłoszone błędy, w tym te dotyczące importu dokumentów DOCX oraz eksportu do formatu RTF. Wprowadzono szyfrowanie AES-256 i zniesiono ograniczenia liczby pól w narzędziu Tabele przestawne, które wcześniej nazywało się Data Pilot. Udoskonalono kodowanie dokumentów, dzięki czemu teraz poszczególne pliki maja mniejszy rozmiar. Do filtra eksportu do CSV dodano funkcję "Quote all text cells". W narzędziu formuł dodano obsługę znaków specjalnych UTF-32. W narzędziach Impress i Draw odświeżony został interfejs, co wpłynęło na polepszenie użyteczności. Warto również zwrócić uwagę na zmiany w wykresach - zyskały oś czasu, a w dodatku możliwa jest już zmiana rozmiaru legendy.

W OpenOffice 3.4 nie znajdziemy już filtra eksportu do binarnych plików zgodnych ze StarOfficem. Użytkowników systemów z rodziny Unix powinna ucieszyć obsługa multimediów poprzez framework Gstreamer.

Niestety pakiet nie jest jeszcze dostępny w polskiej wersji językowej. Wersję anglojęzyczną można pobrać z naszego katalogu programów, klikając na przycisk poniżej.

| | | |
| --- | --- | --- |

SW

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (51)