Androida znajdziesz także w pralce i lodówce

Androida znajdziesz także w pralce i lodówce
Źródło zdjęć: © LAI Ryanne / CC

02.09.2013 09:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W 2013 roku padło wiele rekordów związanych ze smartfonami i tabletami. Pierwszy raz sprzedano więcej smartfonów niż tradycyjnych telefonów, iOS stracił pozycję lidera wśród systemów mobilnych, akcje Facebooka wreszcie przekroczyły cenę początkową, a sprzedaż tabletów jest 2 razy większa niż laptopów.

Wszystkie te zjawiska mają związek ze wzrostem popularności (i spadkiem cen) urządzeń dających dostęp do sieci zawsze i wszędzie. To z kolei powoduje, ze producenci sięgają po nowe produkty, które mogą zapewnić nam dostęp do Internetu. Na przełomie 201. i 2014 roku możemy spodziewać się wielu premier w segmencie tzw. wearable electronics, co w uproszczeniu oznacza elektroniczne elementy garderoby.

Łatwo zauważyć, że większość nowych urządzeń "smart" pracuje pod kontrolą systemu Android. Ma na to wpływ kilka czynników - rdzeń Androida to Linux, co powoduje, że pisanie sterowników jest prostsze niż w przypadku innych, bardziej zamkniętych systemów, takich jak iOS czy Windows Phone. Drugą zaletą Androida jest niższa opłata licencyjna niż w przypadku bezpośredniej konkurencji.

W ciągu kilku ostatnich miesięcy mieliśmy okazję poznać wiele urządzeń, innych niż smartfony czy tablety, wyposażonych w system operacyjny Android. Poniżej krótkie zestawienie:

Aparaty fotograficzne
Nowe, cyfrowe aparaty fotograficzne (np. Samsung Galaxy Camera) wykorzystują system Android głównie do połączenia z siecią, aczkolwiek potencjalne zastosowania zależą tylko od wyobraźni użytkownika. Właśnie zrobione zdjęcie można dodać, na przykład, jako załącznik do maila i wysłać bezpośrednio z poziomu aparatu. Automatyczne wysyłanie zdjęć do chmury, portali społecznościowych, czy do urządzeń odtwarzających - to kolejne potencjalne zastosowania.

Lodówki
Zgodnie z ideą Android@Home również typowe urządzenia AGD powinny być "smart". Producenci wymyślają coraz to nowe zastosowania i aplikacje. Lodówka, która dostosowuje stan zapasów do diety użytkownika, automatycznie stworzy listę zakupów oraz powiadamia nas przez telefon komórkowy o niedomkniętych drzwiach, wzbudzi chęć posiadania nie tylko w maniakach technologii.

Pralka
Inteligentną pralkę można zdalnie włączyć, uruchomić na niej zadany program, a także sprawdzić w dowolnym momencie, na jakim etapie jest nasze pranie. A jak się zepsuje, to sama zawiadomi o tym serwis i umówi nam wizytę technika.

Android na ścianie?
Firma Philips zaprezentowała niedawno nowy projektor kieszonkowy PicoPix 361. (wymiary 10,5×10,5×3,1 cm), który jest pierwszym tego typu urządzeniem, wyposażonym w łączność bezprzewodową WiFi i system Android. PicoPix 3610 jest równocześnie urządzeniem w pełni mobilnym - posiada wbudowaną baterię, pamięć a nawet głośnik. W kieszonkowym projektorze Philips system Android odpowiada za połączenie z siecią (lokalną i Internetem) w celu przeglądania jej zawartości i odtwarzania plików. Kolejną natywną funkcją Androida, która sprawdza się w projektorze kieszonkowym, jest router Wi-Fi W tym trybie urządzenie pełni rolę punktu dostępowego. Po połączeniu z PicoPix można streamować na niego obraz z komputera, smartfona albo innego urządzenia wyposażonego w WiFi. Dzięki bezpośredniemu połączeniu transfer jest niezależny od przepustowości sieci.

Wymienione wyżej przykłady urządzeń pokazują, że producenci starają się, aby Android w otaczających nas urządzeniach nie tylko udowadniał, że można go tam zainstalować, ale również był przydatny.

Oficjalne wydanie internetowe: www.geektoys.pl

Źródło artykułu:geektoys.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)