AMD - atak tanich procesorów

AMD - atak tanich procesorów

02.06.2009 16:00, aktual.: 02.06.2009 16:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

AMD wprowadza dziś do sprzedaży aż 5 nowych procesorów różnych serii. Wśród nich znajdziemy nowość - Athlona X2 7850 Black Edition z rdzeniem Kuma przypominającego pierwszą generację Phenomów, ciekawostkę - dwurdzeniowego Athlona II X2 250 bez pamięci podręcznej 3 poziomu, pierwszego dwurdzeniowego Phenoma II X2 550 Black Edition oraz dwa energooszczędne Phenomy II - trzyrdzeniowego X3 705e oraz czterordzeniowego X4 905e. Energooszczędne układy zaskoczyły nas niesamowitą podatnością na podkręcanie, co jest o tyle ciekawe, że zwykle w modelach "eco" zwiększanie częstotliwości pracy prezentowało się kiepsko. Z kolei pozostałe modele wyjątkowo dobrze wypadają w kategorii opłacalności.

Główny konkurent Intela doskonale przygotował się na czasy kryzysu. Nowe procesory to modele w większości tanie, chętnie kupowane przez większość z nas. Projektując nowe układy AMD wyszło z założenia, że dwurdzeniowe procesory taktowane ze stosunkowo wysokimi częstotliwościami wystarczają w zupełności do większości typowych zastosowań, a w grach, pomimo obecności tylko dwóch rdzeni wypadają nie gorzej od o wiele droższych układów. Wynika to z faktu, że wciąż tylko niewielka liczba aplikacji, a gier w szczególności, nie wykorzystuje potencjału wielordzeniowych CPU.

Najlepszym procesorem pod względem stosunku wydajności do ceny jest wśród nowych modeli AMD Athlon X2 785. Black Edition.

AMD Athlon X2 7850 Black Edition

Procesor kosztujący zaledwie 28. zł, jest szybszy niż o 80 zł droższy #Intel Pentium Dual Core E5400 i tylko o włos wolniejszy od 3-rdzeniowego procesora #AMD Phenom X3 8750 kosztującego o ok 100 zł więcej. AMD Athlon 7850 Black Edition wyposażono w nowy rdzeń Kuma, który jednak wyprodukowano w starszym 65-nanometrowym procesie technologicznym. W opisywanym układzie napięcie zasilania wynosiło 1,325 V. Dodając do tego starszy proces technologiczny powoduje to dość duży pobór mocy, który dla całej platformy będącej w stanie spoczynku wynosił ponad 150 W. Podczas testów programem Cinebench R10 pobór mocy wzrósł do 245 W by w grze PT Boats osiągnąć aż 300 W. Skąd tak duża różnica na niekorzyść w stosunku do innych Athlonów? Otóż nowy układ został wyposażony w pamięć cache L3 o pojemności 2048 MB. Jest ona wspólna dla obu rdzeni. Pamięć cache L1 ma pojemność 128 KB i składa się z dwóch bloków po 64 KB dla każdego rdzenia. Pamięć cache L2 o pojemności 1024 KB to także dwa oddzielne bloki po 512 KB na rdzeń.

Farbowany Phenom

Procesor pracuje na łączu HT o częstotliwości 180. MHz. Wartość HTT jest standardowa dla procesorów AMD i wynosi 200 MHz zaś mnożnik to x 14. Daje to częstotliwość pracy równą 2800 MHz. Kolejną różnicą w stosunku do starszych Athlonów jest obecność zintegrowanego mostka północnego, który uwalnia procesor od kłopotów z taktowaniem RAM. W efekcie rzeczywista częstotliwość pracy pamięci jest równa tej zadanej w BIOSie. Wraz z mostkiem północnym pojawiła się także obsługa pamięci DDR2 1066 MHz. Procesory serii Black Edition charakteryzują się odblokowanym mnożnikiem częstotliwości HTT. Dzięki temu ich podkręcanie jest bardzo łatwe, sprowadza się do podniesienia wartości mnożnika i napięcia rdzenia. Niestety starszy proces wykonania nie wróżył zbyt dobrych wyników. Testy potwierdziły obawy - procesor pracował stabilnie do częstotliwości 3200 MHz z napięciem 1,5 V. Osiągnięty wzrost o 400 MHz, nie jest zbyt imponujący, ale przecież już przy standardowych wartościach taktowania mamy do czynienia z dość szybkim
układem.
Athlon 7850 Black Edition prezentuje się bardzo ciekawie. Bardziej przypomina dwurdzeniowego Phenoma pierwszej generacji niż starsze modele Athlonów. Niezła wydajność i przystępna cena to jego atuty, po stronie wad w pierwszej kolejności wymienimy duży pobór mocy. Atutem jest bardzo atrakcyjna cena procesora i jego niezła wydajność zbliżona do trzyrdzeniowych układów AMD Phenom X3 8750, które są droższe.Dwurdzeniowe nowości

Kolejne nowości to pierwsze dwurdzeniowe - Athlon II X2 25. ( cena ok 350 zł ) i #Phenom II X2 550 ( cena ok 419 zł ). Ten ostatni model bazuje na rdzeniu Deneb i wyposażony jest m.in. w 6 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Zupełnie nowym produktem jest Athlon II X2 250, który bazuje na rdzeniu Regor pozbawionym pamięci podręcznej trzeciego poziomu.

Phenom II X2 550

Duża liczba rdzeni w Phenomach II X4 i X3 doskonale sprawdzała się w aplikacjach potrafiących pracować na wszystkich z nich. Niestety, w tej grupie nie znajduje się zbyt wiele gier, których silniki przystosowane są do pracy z więcej niż dwoma rdzeniami. Co za tym idzie, w grach wciąż bardziej liczy się częstotliwość pracy rdzeni niż ich liczba. Właśnie naprzeciw takim programom wychodzi Phenom II X2 55. Black Edition. Jego nominalna częstotliwość pracy wynosi aż 3100 MHz. Pozwala to na bardzo sprawną obsługę gier i jednocześnie dobrą obsługę oprogramowania innego typu. Procesor posiada trzy poziomy pamięci cache: L1 - pojemność 64 KB na każdy rdzeń (w sumie 128 KB), L2 - 512 KB na każdy rdzeń (w sumie 1024 KB) i L3 wspólną dla obu rdzeni, o pojemności aż 6144 KB. To kolejna cech, która powinna pomóc w grach.
Testy poboru mocy przeprowadzone na platformie z pamięciami DDR2 wykazały, że apetyt na prąd jest spory choć wyraźnie niższy niż w Athlonie X2 785. Black Edition. Wydajność układu zgodnie z oczekiwaniami była bardzo dobra w aplikacjach wymagających wysokiej częstotliwości pracy rdzenia i nieco gorsza w tych potrafiących korzystać z więcej niż dwóch rdzeni.
Sporo obiecywaliśmy sobie po próbach podkręcania układu i nie zawiódł on naszych oczekiwań. Przede wszystkim podkręcanie jest bardzo łatwe dzięki odblokowanemu mnożnikowi. Wystarczy tylko zwiększenie jego wartości i napięcia zasilania procesora. W ten sposób po podbiciu napięcia do 1,5. V (testy przeprowadzane na chłodzeniu powietrznym) uzyskaliśmy stabilną częstotliwość pracy wynoszącą aż 3800 MHz.
Wprowadzony jako rywal dla procesorów Intel Core 2 Duo, AMD Phenom II X2 doskonale poczyna sobie w testach. W niczym nie ustępuje rywalom, jest wydajny, doskonale się podkręca, jest także stosunkowo tani.

Athlon II X2 250
Athlon II w odróżnieniu od starszych modeli jest tworzony w procesie technologicznym 45 nm. Oznacza to niższy pobór mocy i przynajmniej teoretycznie lepszą podatność na podkręcanie. Testowany przez nas model X2 250 pracował z mnożnikiem x 15 co przy wartości HTT 200 MHz daje częstotliwość 3000 MHz. Procesor wyposażono w pamięć cache dwóch poziomów: L1 o pojemności 64 KB dla każdego z rdzeni ( łącznie 128 KB ) i L2,
także oddzielną dla każdego rdzenia o dużej pojemności 102. KB ( łącznie 2048 KB ). Brak za to pamięci cache L3, obecnej w Phenomach II X2, a nawet nowych modelach Atlhonów wykonanych w starszej technologii 65 nm. Procesor posiada zintegrowany mostek północny dzięki któremu uwalnia się od problemów z częstotliwością pracy RAM. Częstotliwość HT wynosi w tym przypadku 2000 MHz, identycznie jak częstotliwość pracy mostka północnego. Athlona II 250 testowaliśmy równocześnie z Athlonem 7850 Black Edition. Wyniki testów jednoznacznie wskazują na przewagę wydajności tego pierwszego modelu. Zgodnie z oczekiwaniami wyraźnie niższy jest także pobór mocy. Niestety procesor zawiódł podczas prób podkręcania. Udało się nam uzyskać jedynie 3225 MHz przy napięciu zasilania 1,35 V. To kiepski rezultat, zwłaszcza jeśli spojrzeć na procentowy wzrost częstotliwości pracy.

Szybko i ekologicznie

Ostatnimi nowościami są dwa procesory Phenom II X3 705e ( cena ok 590 zł ) i Phenom II X4 905e. Litery "e" w nazwach oznaczają wersje energooszczędne. Oba procesory to mistrzowie podkręcania, co jest zaskakujące, bo po wersjach energooszczędnych nie spodziewaliśmy się oszałamiających wyników w próbach overclockingu. Jeśli chcecie zapoznać się z pełnymi recenzjami tych udanych modeli zapraszamy do odwiedzenia redakcyjnego Rankingu Procesory Intel i AMD.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)