Aliyun OS - nowy, chiński system operacyjny

Aliyun OS - nowy, chiński system operacyjny

Aliyun OS - nowy, chiński system operacyjny
Źródło zdjęć: © Telepolis
02.08.2011 12:21, aktualizacja: 03.08.2011 13:33

Alibaba Cloud Computing (AliCloud) oficjalnie zaprezentowała na chińskim rynku nowy system operacyjny - Aliyun OS. System ten pracuje w oparciu o tzw. chmurę obliczeniową.

System zawiera takie usługi jak: poczta elektroniczna, wyszukiwarka, program pogodowy, mapy i nawigacja GPS. Cechą wyróżniającą nowy system jest obsługa aplikacji internetowych, których użytkownik nie będzie musiał ściągać i instalować na swoim urządzeniu.

Obraz
© (fot. Telepolis)

O samym systemie nie wiadomo jeszcze zbyt dużo. Z przedstawionych informacji wynika, że użytkownicy będą mogli łatwo synchronizować, przechowywać i tworzyć kopie zapasowe takich informacji jak kontakty, logi połączeń, wiadomości tekstowe, notatki i zdjęcia. AliCloud zapewni każdemu użytkownikowi 100 GB miejsca na swoich serwerach. Dostęp do danych będzie możliwy ze wszystkich urządzeń i komputerów.

Zewnętrzni programiści będą mogli tworzyć oprogramowanie i decydować czy ich aplikacje będą oparte o ich własne serwery czy też będą korzystać z infrastruktury AliCloud.

Nowy system powstawał przez trzy lata i jest w pełni kompatybilny z aplikacjami Androida. Na koniec roku system ma być dostępny także w języku angielskim. Nie wiadomo jednak kiedy angielskojęzyczne telefony się pojawią. AliCloud nie chce być producentem telefonów, tylko dostawcą systemu.

Obraz
© (fot. Telepolis)

Pierwszym telefonem, na którym zagości nowy system operacyjny, będzie K-Touch Cloud-Smart Phone W700. Działa on w czterech zakresach GSM oraz dwóch zakresach WCDMA (850 i 2100 MHz). Szybka łączność dostępna będzie poprzez HSPA lub WiFi. W700 wyposażono w procesor Nvidia TEGRA2 Dual cortex-A9 pracujący z częstotliwością 1 GHz. 512MB pamięci RAM oraz 8GB pamięci na dane. W telefonie zastosowano pojemnościowy ekran dotykowy o wielkości 3,8 cala i rozdzielczości 480x800 pikseli.

AliCloud planuje także integracje systemu z innymi urządzeniami, w tym z tabletami. Ma to nastąpić w najbliższych miesiącach.

Firma Alibaba Cloud Computing w całości należy do Alibaba Group. A 40. udziałów w Alibaba Group posiada Yahoo.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)