Alcatel-Lucent zatrudnia obecnie na całym świecie około 76 tys. osób. Po 254 mln euro straty w II kwartale koncern postanowił zacisnąć pasa i skupić się na skuteczniejszej konkurencji z chińskimi dostawcami infrastruktury komórkowej - koncernami Huawei i ZTE.
Zwolnienia dotyczą głównie regionu EMEA, w którym pracę straci około 3,3 tys. osób, w regionie Azji i Pacyfiku oszczędności dosięgną około 1 tys. osób, kolejne 1,2 tys. zwolnień przeprowadzonych zostanie w regionie obu Ameryk. Nowa strategia firmy wywołała reakcję francuskich związków zawodowych. Związkom nie udało się jednak zmienić planów Alcatela-Lucenta.