Akcelerometr - funkcja obowiązkowa

Akcelerometr - funkcja obowiązkowa

29.05.2009 20:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Według firmy analitycznej iSuppli, do 2013 roku akcelerometr będzie najczęściej wykorzystywanym podzespołem w artykułach elektroniki użytkowej. W ciągu następnych 4 lat jego sprzedaż ma wzrosnąć o kilkadziesiąt procent, osiągając 1,7 mld sztuk rocznie.

Akcelerometr to podzespół elektromechaniczny, który pomaga określić położenie telefonu w przestrzeni, co umożliwia np. automatyczny obrót ekranu w zależności od tego, w jakim położeniu znajduje się urządzenie. W 2007 roku na rynek dostarczono ponad 947 mln takich elementów, jednak według prognoz, do 2013 roku ich sprzedaż wyniesie około 1,7 mld sztuk.

Chociaż cały rynek elementów mikroelektromechanicznych zanotuje w tym roku spadek o około 8%, to jednak sprzedaż akcelerometrów wzrośnie w tym czasie o 1,8%. W przyszłym roku ma to być już 14,1%, podobnie jak i w kolejnych latach, w których przyrost ten prognozowany jest na poziomie dwucyfrowym.

Główną przyczyną takiego wzrostu popularności tych podzespołów jest ich spadająca cena. W ubiegłym roku przełamana została bariera 1 dolara za sztukę, co niewątpliwie miało wpływ na ich popularyzację. W kolejnych latach ich cena cały czas będzie spadać, co przyczyni się do coraz szerszego ich wykorzystywania.

W ubiegłym roku przychody ze sprzedaży akcelerometrów pochodziły w 40% z rynku motoryzacyjnego, jednak wraz ze spadkiem ich ceny wyraźnie widać zmniejszanie się tego udziału. W tym czasie segment elektroniki użytkowej odpowiedzialny był za 58% przychodów z tego tytułu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)