8 marca możesz stracić dostęp do stron internetowych!

8 marca możesz stracić dostęp do stron internetowych!
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

18.01.2012 12:37, aktual.: 01.02.2012 09:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Eksperci z firmy ESET, przy okazji publikacji raportu nt. najczęściej atakujących wirusów komputerowych ubiegłego miesiąca, przypomnieli o koniu trojańskim DNSChanger. Co prawda zagrożenie nie należy obecnie do najaktywniejszych, ale wkrótce skutki jego działania mogą okazać się bardzo dotkliwe. 8 marca komputery zainfekowane DNSChangerem utracą bowiem możliwość … łączenia się ze stronami internetowymi.

DNSChanger to koń trojański, który podmienia w systemie operacyjnym adresy serwerów DNS na te należące do cyberprzestępców. W efekcie, próba połączenia się z wybranym serwisem internetowym może skończyć się wizytą na stronie, której w ogóle nie chcieliśmy oglądać. Jak to możliwe? Serwery DNS zamieniają znane nam adresy internetowe, np. www.eset.pl, na unikatowe adresy IP, jednoznacznie interpretowane przez komputer. Dzięki temu, po wpisaniu w pasku adresowym przeglądarki „www.eset.pl”, serwer DNS rozwiązuje ciąg znaków jako adres IP o numerze 91.201.154.215. Podmiana serwera DNS, którą powoduje DNSChanger, skutkuje nieprawidłowym rozwiązywaniem nazw serwisów internetowych i w konsekwencji wyświetlaniem innych stron niż zakładał internauta.

DNSChanger, według informacji laboratorium firmy ESET, zainfekował niemal 4 mln komputerów na całym świecie. Maszyny zarażone tym zagrożeniem utworzyły tzw. botnet, czyli sieć składającą się z wielu komputerów, które wykonywały polecenia cyberprzestępców, m.in. atakowały serwisy internetowe firm i instytucji. Botnet udało się zlikwidować pod koniec ubiegłego roku. Fałszywe serwery DNS wyłączono w chwili likwidacji botnetu i zastąpiono je innymi serwerami DNS. Jednak 8 marca zastępcze serwery DNS zostaną wyłączone. W efekcie komputery zainfekowane DNSChangerem nie będą mogły realizować usług sieciowych wykorzystujących serwery DNS. Niemożliwe stanie się wtedy m.in. przeglądanie stron internetowych czy korzystanie z poczty e-mail.

O wyłączeniu zastępczych serwerów DNS poinformowało niemieckie BSI, czyli Federalne Biuro do spraw Bezpieczeństwa Technologii Informacyjnych. Eksperci z firmy ESET radzą internautom, którzy obawiają się, że mogli paść ofiarą DNSChangera, aby sprawdzili czy 8 marca nie utracą dostępu do sieci. Można to zrobić m.in. za pomocą serwisu http://www.dns-changer.eu/en/check.html. Warto również sprawdzić komputer jednym z dostępnych na rynku programów antywirusowych, np. za pomocą ESET NOD3. Antivirus, który w razie infekcji usunie DNSChangera.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (92)
Zobacz także