5 najlepszych narzędzi do testowania sprzętu

5 najlepszych narzędzi do testowania sprzętu

5 najlepszych narzędzi do testowania sprzętu
Źródło zdjęć: © PC World
27.04.2010 13:00, aktualizacja: 27.04.2010 13:44

3DMark Vantage, SiSoftware Sandra czy Cinebench to tylko kilka z programów, które pozwolą Ci samemu zbadać szybkość komputera oraz wydajność karty graficznej. Prezentujemy poradnik pięciu najlepszych narzędzi do testowania sprzętu, który pozwoli Ci osobiście przeprowadzać testy sprzętu komputerowego i sprawdzić jak Twój pecet poradzi sobie np. z najnowszymi grami komputerowymi.

Testy wydajności przeprowadzane są zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów. Ci pierwsi porównują wydajność najnowszych urządzeń i technologii, drudzy chcą najczęściej sprawdzić, jak ich komputer wypada w zestawieniu z pecetami kolegów. W Internecie można znaleźć rankingi najszybszych kart graficznych, najbardziej wydajnych procesorów czy dysków. Benchmarki wyłaniają zwycięzców wśród podkręcanych maszyn, a użytkownicy chwalą się pokonaniem granicy kolejnego tysiąca punktów.

Obraz
© (fot. PC World)

Wiarygodne sprawdzenie szybkości urządzenia nie jest jednak proste, bo na wynik ma wpływ wiele czynników zewnętrznych. Najłatwiejsze do porównania są testy tak zwanych benchmarków syntetycznych czyli programów symulujących rzeczywistą pracę danego urządzenia. W tym poradniku opisujemy, jak przetestować i porównać szybkość pracy karty graficznej, procesora czy całego zestawu komputerowego. Wykorzystamy do tego celu stosowane przez wielu użytkowników, dostępne w Internecie narzędzia.

1. 3DMark Vantage - zarejestruj zanim przetestujesz

Za pomocą 3DMark Vantage przetestujesz wydajność komputera w zadaniach związanych z grami komputerowymi, w szczególności szybkość kart graficznych obsługujących DirectX 10. Przed uruchomieniem testów konieczna jest jednak rejestracja programu.

Obraz
© (Rys. 1. (fot. PC World)
 1. Zainstaluj benchmark. W trakcie pierwszego uruchomienia kliknij 3DMARK VANTAGE TRIAL EDITION, w sekcji TRIAL EDITION.
 2. W oknie przeglądarki, w pole Email: wpisz swój adres e-mail. Usuń zaznaczenia z opcji Sign up for the Futuremark Newsletter to keep up-to-date with the latest in PC hardware oraz Sign up for the Futuremark Games Studio Newsletter, przepisz tekst widoczny na obrazku i kliknij Get trial key.
 3. Odbierz wiadomość z kluczem rejestracyjnym, wróć do okna programu i wpisz go. Kliknij Register.
 4. W wersji pełnej możesz zmodyfikować parametry testy przechodząc na zakładkę Options. Wersja testowa nie pozwala na zmianę żadnych opcji ani na włączanie czy wyłączanie poszczególnych testów. Kliknij RUN BENCHMARK, by uruchomić test. Po kilku minutach możesz sprawdzić jaki rezultat osiągną twój komputer. Kliknij w tym celu VIEW RESULT ONLINE. Na stronie wyświetlone zostanie podsumowanie dotyczące konfiguracji komputera oraz uzyskany wynik ogólny a także wynik testu wydajności karty i procesora (Rys.1). Możesz je porównać z najszybszym przetestowanym za pomocą programu systemem. 2. PCMark Vantage - kompleksowa ocena komputera

Za pomocą PCMark sprawdzisz, jak szybki jest twój komputer w codziennych zadaniach. Ocenisz jego przydatność do obróbki zdjęć, filmów i muzyki, bezpieczeństwo, wydajność w zastosowaniach inżynierskich. Porównasz też jego możliwości z innymi konfiguracjami.

Obraz
© (Rys. 2. (fot. PC World)
 1. Uruchom program i kliknij przycisk Trial. Podaj adres swojej skrzynki e-mail i kliknij Get trial key. Po odebraniu wiadomości przepisz klucz do okna programu i kliknij Register i OK.
 2. Wybierz przycisk Run benchmark. Nie korzystaj z komputera przez kilkanaście minut. W tym czasie program sprawdzi jak szybko komputer obrabia zdjęcia (Rys. 2), koduje pliki wideo i szyfruje dane. Ocena przydatności peceta dla graczy przeprowadzana jest na podstawie testów z znanych 3DMark 06. Na koniec kliknij przycisk Submit results i I agree.

3. SiSoftware Sandra - testy za darmo

Wad komercyjnych programów pozbawiona jest SiSoftware Sandra. To darmowe do użytku niekomercyjnego narzędzie pozwala porównywać wydajność komputerów i ich podzespołów bez żadnych ograniczeń.

Obraz
© (Rys. 3. (fot. PC World)
 1. Po uruchomieniu Sandry, kliknij na pasku narzędzi przycisk Tools. Z rozwiniętego menu wybierz polecenie Performance score. Wciśnij [ENTER]
 2. Możesz skorzystać z funkcji rankingu. Przyda się ona jeżeli często testujesz wydajność swojego peceta. W konfiguracji rankingu nie warto nic zmieniać. W polu Password umieść swoje hasło i zaznacz pole I have read and agreewitch the Privacy Statement u dołu okna. Z listy Team wybierz grupę fanów, do której chcesz przystąpić i wciśnij [ENTER]. W przeciwnym razie od razu wciśnij [ESC]
 1. Benchmark przetestuje wydajność wszystkich podzespołów i wyświetli wyniki (Rys. 3). Korzystając z list Reference... możesz wybierać do porównania różne wersje urządzeń. Szczegółowy opis poszczególnych kategorii oraz wynik łączny testu znajdziesz w dolnej części okna 4. Korzystając z przycisków Filter and sort oraz Charting tools umieszczonych na dolnym pasku możesz filtrować zestawy uwzględniane w porównaniu i dostosować sposób wyświetlania wyników do własnych potrzeb.

4. Cinebench - testy CINEMA 4D

CINEMA 4. to program do tworzenia trójwymiarowej grafiki. Mechanizm, z którego korzysta został zastosowany w benchmarku Cinebench. Dzięki temu test przeprowadzony za pomocą tego programu może wiele powiedzieć na temat przydatności komputera do renderowania obrazów.

Obraz
© (Rys. 4. (fot. PC World)
 1. Po uruchomieniu benchmarka zamknij okno komunikatu przyciskiem Accept. Aby rozpocząć testy wydajności karty graficznej kliknij przycisk Run obok pola OpenGL, jeżeli chcesz przetestować procesor wybierz Run widoczny obok CPU.
 2. Wyniki testu zostaną wyświetlone obok przycisków (Rys. 4). Szczegółowe porównanie testowanego zestawu z innymi komputerami możesz zobaczyć poniżej. Pomiędzy rezultatami karty i procesora przełącza sie za pomocą listy OpenGL/CPU. Dodatkowe informacje na temat pecetów można uzyskać po wybraniu ich na liście Details. Podsumowanie rankingu zobaczysz wtedy, gdy umieścisz kursor myszy nad wybranym zestawem widocznym na liście. Podczas zamykania programu można zapisać uzyskany wynik. Może się przydać podczas kolejnych testów.

5. HD Tune - szybki transfer danych

Sprawdzenie wydajności twardego dysku i innych nośników danych można przeprowadzić na przykład za pomocą HD Tune. Narzędzie oprócz funkcji monitorowania oferuje także benchmarki.

Obraz
© (Rys. 5. (fot. PC World)
 1. Uruchom program i z listy widocznej u góry okna wybierz nośnik, który chcesz przetestować. Kliknij przycisk Start.
 2. Po zakończeniu testu program wyświetla wykres użycia dysku a po prawej stronie podsumowanie transferu i czasu dostępu do danych na nośniku (Rys. 5).
 3. Szczegółowe testy przeprowadza się na innych kartach. Szybkość zapisu i odczytu plików sprawdzisz po kliknięciu File benchmark. Na liście Drive wskaż partycję, a z listy File lenght wybierz wielkość danych. Kliknij Start. Losowy zapis i odczyt danych o różnej wielkości można zweryfikować po kliknięciu na kartę Random access, czasy wyszukiwania i szybkość pamięci podręcznej na karcie Extra tests. HD Tune nie oferuje funkcji rankingu ale uzyskane rezultaty można porównać z innymi użytkownikami na stronie producenta programu, po kliknięciu łącza Test results.
Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)