5 milionów złotych dla polskich studentów

5 milionów złotych dla polskich studentów

5 milionów złotych dla polskich studentów
Źródło zdjęć: © Mariusz Niedzwiedzki - Fotolia.com
25.07.2014 12:32, aktualizacja: 25.07.2014 12:54

Blisko 5 mln zł trafi do studentów, którzy konstruują łaziki marsjańskie, bolidy, drony i satelity, ale też badają choroby cywilizacyjne i opracowują nowe teorie ekonomiczne. Minister nauki nagrodziła laureatów II edycji programu "Generacja Przyszłości".

- Nasi studenci są chwaleni i doceniani w świecie ze względu na poziom i stosunek do studiowania. Są znani z bardzo dobrego przygotowania - podkreśla minister nauki Lena Kolarska-Bobińska. - Od lat wygrywają światowe konkursy dla młodych konstruktorów czy programistów. Zbierają najlepsze oceny od globalnych pracodawców, którzy ze względu na ich potencjał decydują się na inwestycje w Polsce. To pokolenie, w które inwestujemy jak w najlepszą dla Polski lokatę na przyszłość.

"Generacja Przyszłości" to program Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wspierający wybitnych studentów. Adresowany jest do studiujących na naszych uczelniach młodych wynalazców, konstruktorów, programistów, a także innowatorów szukających nowych skutecznych rozwiązań w medycynie i naukach przyrodniczych, którzy reprezentują Polskę na międzynarodowych zawodach i konkursach.

Studenci uczestniczący w II edycji "Generacji Przyszłości" otrzymają wsparcie indywidualne w wysokości nawet 100 tys. zł lub zespołowe - do 400 tys. zł. Blisko 5 mln zł z konkursowej puli będą mogli przeznaczyć na pokrycie kosztów związanych m.in. z wyjazdami na światowe zawody, dobrym przygotowaniem do konkurowania z rówieśnikami z innych państw, zakupem drobnej aparatury naukowo-badawczej, odczynników lub innych środków niezbędnych do realizacji projektu.

Spośród 62 wniosków, które wpłynęły do resortu nauki w ramach II edycji programu "Generacja Przyszłości" wyłoniliśmy 26 zwycięskich projektów z zakresu nauk ścisłych, technicznych, przyrodniczych i medycznych, które w tym roku otrzymają dofinansowanie. Wśród laureatów konkursu po raz kolejny dominują studenci uczelni technicznych (14 projektów). Najwięcej liderów przyszłości odnaleźliśmy na Politechnice Łódzkiej, Wrocławskiej, Warszawskiej oraz Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (12 wyróżnionych projektów, w których w sumie weźmie udział kilkudziesięciu studentów).

W I edycji programu "Generacja Przyszłości" sfinansowaliśmy 31 projektów. Jej laureaci mają na swoim koncie wiele sukcesów. Wśród nich znajdują się m.in. konstruktorzy łazika marsjańskiego Hyperion z Politechniki Białostockiej, który wygrał prestiżowy konkurs University Rover Challenge w USA dwa lata z rzędu - w roku 2013 i 2014, czy wreszcie studenci z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy stanęli na podium 37. Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym (ACM ICPC) w 2013 r.

II edycja programu "Generacja Przyszłości" w liczbach:

- Budżet: ok. 4,93 mln zł - Liczba wniosków zgłoszonych: 62 - Liczba wniosków dofinansowanych: 26 - Liczba uczelni realizujących wyróżnione projekty: 13

Uczelnie realizujące więcej niż jeden projekt (ranking uczelni):

- Politechnika Łódzka – 3
- Politechnika Wrocławska - 3
- Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie - 3
- Politechnika Warszawska - 3
- Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie - 2
- Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu - 2
- Politechnika Śląska - 2
- Politechnika Białostocka - 2
- Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu - 2

Typ uczelni:

- Politechniki: 17
- Uniwersytety: 5
- Uniwersytety medyczne: 2
- Inne: 2

Wykaz projektów wyróżnionych w II edycji programu "Generacja Przyszłości" jest dostępny pod poniższym linkiem: https://www.nauka.gov.pl/g2/oryginal/2014_07/571a494637daf254cf8c71e3f46c0bd9.pdf

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)