451: kod cenzury?

451: kod cenzury?
Źródło zdjęć: © giznet.pl

21.12.2015 14:15, aktual.: 21.12.2015 15:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kody odpowiedzi HTTP nie są czymś szczególnie interesującym. Oczywiście, słynny kod błędu 404 może czasem podnieść ciśnienie użytkownikom, ale wszystkie używane dziś odpowiedzi są rzeczami czysto technicznymi. Wraz z wprowadzeniem nowego kodu ten stan rzeczy może się zmienić.

Zadaniem kodu 45. nie jest bowiem informowanie użytkowników o technicznych przeszkodach w realizacji zapytania do serwera. Jego implementacja do standardów sieciowych zaaprobowana została przez Internet Engineering Steering Group (IESG) i ma on w założeniu informować użytkowników o tym, że dane treści są niedostępne nie z powodów technicznych, a prawnych.

Mark Nottingham, szef grupy roboczej Internet Engineering Task Force (wchodzącej w skład IESG) wyjaśnia, że wprowadzenie nowego kodu odpowiedzi, świadczącego o niemożności otrzymania odpowiedzi od serwera ze względów prawnych, będzie użyteczne. Przede wszystkim dlatego, że użytkownicy, przy pomocy standardowego narzędzia, będą mogli zobaczyć ile w rzeczywistości treści blokowanych jest właśnie z tych względów.

Choć numer kodu odpowiedzi jest oczywistym nawiązaniem do słynnego filmu o nazwie Fahrenheit 45. i wyświetlenie go może świadczyć o cenzorowaniu treści przez poszczególne rządy, równie dobrze może być efektem usunięcia danej treści z uwagi na naruszenie praw autorskich.

Polecamy na stronach Giznet.pl: Wywiad z założycielem Opery i twórcą Vivaldi

Źródło artykułu:Giznet.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)