40x szybsza sieć internetowa - nowa technologia WaveLogic 3

40x szybsza sieć internetowa - nowa technologia WaveLogic 3

40x szybsza sieć internetowa - nowa technologia WaveLogic 3
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
02.03.2012 14:16

Naukowcy z firmy Ciena specjalizującej się w obsłudze sieci optycznych, opracowali technologię WaveLogic 3. Umożliwia ona nawet 40-krotne zwiększenie prędkości transmisji danych w sieciach światłowodowych - z obecnie powszechnego 10 Gb/s do 400 Gb/s w pojedynczym kanale optycznym. W praktyce oznacza to, że przesłanie zawartości pełnej płyty Blu-ray nie powinno zająć więcej niż pół sekundy.

Choć na taką przepustowość nie ma co na razie liczyć w zastosowaniach domowych, nowa technologia ma bardzo istotne znaczenie dla operatorów telekomunikacyjnych. Opracowana przez firmę Ciena technologia pozwoli bowiem na znaczne zwiększenie prędkości transmisji w już istniejących sieciach. To bardzo ważne, bo w związku z rosnącą popularnością smartfonów, tabletów i przetwarzania aplikacji w chmurze, liczba przesyłanych za pośrednictwem ich sieci danych bardzo szybko rośnie. Operatorzy muszą więc z jednej strony sprostać wymaganiom klientów oczekujących szybkiego i komfortowego dostępu do Internetu, z drugiej –. ze względu na silną konkurencję – minimalizować koszty inwestycji.

Bardzo ważną cechą nowej technologii Cieny jest możliwość szybkiego przesyłania znacznej ilości danych na duże odległości. Jest to ważne zwłaszcza dla operatorów sieci podmorskich o długości często przekraczającej 6 tyś km. Stanowią one często „wąskie gardło”, a jednocześnie koszty realizacji nowej infrastruktury są bardzo wysokie. W sieciach podmorskich, WaveLogic 3 umożliwia przesyłanie danych z prędkością do 100Gb/s. Dodatkowo, sieci zbudowane w technologii WaveLogic mogą być programowane. Oznacza to, że operatorzy mogą bardzo szybko reagować na zmieniające się wymagania klientów i na bieżąco dostosowywać się do ich aktualnych potrzeb, zarówno jeśli chodzi o przepustowość, zasięg sieci, jak i wskaźniki opóźnień.

Przepustowość i zasięg koherentnych procesorów optycznych WaveLogic 3 Ciena, można zobrazować w następujący sposób: jeden układ scalony będzie w stanie obsłużyć równocześnie wszystkie rozmowy wideo na żywo, realizowane za pomocą komunikatora Skype przez mieszkańców każdego z gospodarstw domowych od San Francisco, aż do Tokio.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)