Trwa ładowanie...
dsdybv9
Informacja prasowa
Wiadomości

35 tys. zł kary dla natrętnych telemarketerów

Spółka Smak i Zdrowie (dawniej Philipiak Polska) została ukarana za dzwonienie do konsumentów mimo, że nie miała na to ich zgody. UOKiK nałożył na spółkę grzywnę 35 tys. zł. Każdy przedsiębiorca dzwoniący z ofertą musi mieć zgodę osoby, z którą się kontaktuje.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Telemarketer musi mieć naszą zgodę, aby przedstawić ofertę
Telemarketer musi mieć naszą zgodę, aby przedstawić ofertę (Komorkomania.pl)
dsdybv9

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał spółkę Smak i Zdrowie (dawniej Philipiak Polska) za telefoniczne oferowanie zaproszeń na pokazy garnków. Do UOKiK-u pisały osoby, które skarżyły się na niechciane telefony z zaproszeniami na pokazy naczyń do gotowania marki Philipiak. Skargi dały podstawę do wszczęcia postępowania. Efektem tych działań jest najnowsza decyzja UOKiK, która dotyczy spółki Smak i Zdrowie z Warszawy. Urząd ustalił, że zlecała ona innej firmie, aby w jej imieniu dzwoniła do konsumentów i zapraszała na pokazy naczyń do gotowania. Jednak nie miała na to ich zgody.

Prezes UOKiK uznał, że spółka Smak i Zdrowie (dawniej Philipiak Polska) naruszyła zbiorowe interesy konsumentów i nałożył karę finansową ponad 35 tys. zł (35 388 zł). Decyzja nie jest prawomocna.

dsdybv9

Każdy przedsiębiorca, który dzwoni do konsumenta w celach marketingu bezpośredniego lub zleca to innej firmie, powinien mieć na to jego wyraźną zgodę. Wynika to z art. 172 Prawa telekomunikacyjnego. Nie można o nią pytać na początku rozmowy. Zgodnie z prawem, trzeba wcześniej uzyskać zgodę klienta na taki kontakt. Konsument powinien wiedzieć komu, w jakim celu i w jakim zakresie jej udziela.

Czytaj też: Zobacz jak RODO wpłynęło na telemarketerów. Dostaliśmy do ręki silną broń

To już kolejna decyzja prezesa UOKiK dotycząca naruszenia art. 172 Prawa telekomunikacyjnego. Pod koniec 2018 r. prezes UOKiK stwierdził, że spółka ACS Medica ze Śremu dzwoniła do konsumentów bez ich zgody.

dsdybv9

Podziel się opinią

Share

dsdybv9

dsdybv9
Więcej tematów