30 lat Tetrisa!

30 lat Tetrisa!

30 lat Tetrisa!
Źródło zdjęć: © chip.pl
06.06.2014 14:51

Chyba nie ma osoby wśród naszych Czytelników, która nie zna gry Tetris. Jesteśmy święcie przekonani, że nawet osoby nieinteresujące się grami wideo nieraz miały z nią do czynienia. A dziś obchodzi ona swoje trzydzieste urodziny.

Tetris to dzieło Aleksieja Pażytnowa, rosyjskiego pracownika moskiewskiej politechniki. Gra powstała na rosyjskim komputerze Elektronika 60. Urządzenie to nie potrafiło renderować grafiki, więc Pażytnow zaprojektował swoje klocki wykorzystując tylko elementy tekstowe. Gra, ku bezgranicznemu zdumieniu programisty, od razu zdobyła gigantyczną popularność i doczekała się dziesiątek klonów i przeróbek.

Pażytnowowi bardzo zależało, by móc swoją grę udostępnić całego światu. Bał się jednak gniewu ze strony radzieckich władz, nadal zaangażowanych w Zimną Wojnę. Pażytnow przekazał więc prawa do gry radzieckiemu rządowi. Pierwszą zachodnią firmą, która uzyskała prawa do Tetrisa, był amerykański Spectrum HoloByte. Tetris stał się więc pierwszą eksportową grą wideo Związku Radzieckiego.

Za jej globalny sukces odpowiada jednak Henk Rogers, który po raz pierwszy miał kontakt z grą na targach CES 1988. Szybko się od niej uzależnił, po czym czym prędzej poleciał do Moskwy, by starać się o prawa do jej międzynarodowej sprzedaży. Powiodło mu się, co zaowocowało dalszą współpracą Rogersa z Nintendo, który uzyskał prawa na wyłączność do gry.

Od 1996 roku założona przez Rogersa firma The Tetris Company jest jedynym licencjobiorcą gry Pażytnowa (który, tak przy okazji, serdecznie się zaprzyjaźnił z Rogersem).

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Polacy chcą zrewolucjonizować wymianę dużych plików

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)