28 lat temu powstała domena pl

28 lat temu powstała domena pl
Źródło zdjęć: © Fotolia | Volodymyr Krasyuk
Michał Prokopowicz

30.07.2018 13:49, aktual.: 11.09.2018 12:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

30 lipca 1990 roku IANA (Internet Assigned Numbers Authority), rejestr domen najwyższego poziomu, ustanowił domenę krajową .pl. Pierwsze nazwy w domenie .pl pojawiły się w 1991 roku i związane były ze środowiskiem akademickim i naukowym.

Pierwszą zarejestrowaną subdomeną była .pwr.pl, a należała ona do Politechniki Wrocławskiej. Osiemnaście lat po ustanowieniu domeny .pl zarejestrowanych było milion nazw z tą końcówką, a na początku 2011 roku już dwa miliony.

NASK jako pierwszy na świecie, w marcu 2004 roku uzyskał certyfikat zgodności wdrożonego Systemu Zarządzania Jakością z wymaganiami normy ISO 9001. W 2011 roku wprowadził obsługę protokołu DNSSEC – element podnoszących poziom bezpieczeństwa Internautów i instytucji funkcjonujących w Internecie poprzez mechanizmy uwierzytelnienia źródeł danych w DNS za pomocą kryptografii asymetrycznej oraz podpisów cyfrowych. Aktualnie jest prawie 2,6 mln nazw w domenie .pl co plasuje polską domenę na 6 miejscu w Europie i na 10 miejscu na świecie wśród domen krajowych.

Obraz
© NASK

W maju 2018 roku rejestr .pl pojawił się na 4. miejscu w Europie pod względem liczby domen zabezpieczonych protokołem DNSSEC, co jest ważne w kontekście bezpieczeństwa użytkowników.

W przeciwieństwie do wielu innych rejestrów krajowych, które wymagają, aby abonenci mieli swoją siedzibę w danym kraju, domena .pl jest dostępna dla wszystkich chętnych z całego świata, pragnących zarejestrować nazwę z końcówką .pl. A ta liczba z roku na rok rośnie.

Obraz
© NASK

Rejestr .pl jest aktywnym członkiem organizacji CENTR (Council of European National Top-Level Domain Registries) i ściśle współpracuje z organizacją koordynującą funkcjonowanie światowego Internetu ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers).

źródło: NASK

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)