28 lat temu powstała domena pl

28 lat temu powstała domena pl

28 lat temu powstała domena pl
Źródło zdjęć: © Fotolia | Volodymyr Krasyuk
Michał Prokopowicz
30.07.2018 13:49, aktualizacja: 11.09.2018 12:54

30 lipca 1990 roku IANA (Internet Assigned Numbers Authority), rejestr domen najwyższego poziomu, ustanowił domenę krajową .pl. Pierwsze nazwy w domenie .pl pojawiły się w 1991 roku i związane były ze środowiskiem akademickim i naukowym.

Pierwszą zarejestrowaną subdomeną była .pwr.pl, a należała ona do Politechniki Wrocławskiej. Osiemnaście lat po ustanowieniu domeny .pl zarejestrowanych było milion nazw z tą końcówką, a na początku 2011 roku już dwa miliony.

NASK jako pierwszy na świecie, w marcu 2004 roku uzyskał certyfikat zgodności wdrożonego Systemu Zarządzania Jakością z wymaganiami normy ISO 9001. W 2011 roku wprowadził obsługę protokołu DNSSEC – element podnoszących poziom bezpieczeństwa Internautów i instytucji funkcjonujących w Internecie poprzez mechanizmy uwierzytelnienia źródeł danych w DNS za pomocą kryptografii asymetrycznej oraz podpisów cyfrowych. Aktualnie jest prawie 2,6 mln nazw w domenie .pl co plasuje polską domenę na 6 miejscu w Europie i na 10 miejscu na świecie wśród domen krajowych.

Obraz
© NASK

W maju 2018 roku rejestr .pl pojawił się na 4. miejscu w Europie pod względem liczby domen zabezpieczonych protokołem DNSSEC, co jest ważne w kontekście bezpieczeństwa użytkowników.

W przeciwieństwie do wielu innych rejestrów krajowych, które wymagają, aby abonenci mieli swoją siedzibę w danym kraju, domena .pl jest dostępna dla wszystkich chętnych z całego świata, pragnących zarejestrować nazwę z końcówką .pl. A ta liczba z roku na rok rośnie.

Obraz
© NASK

Rejestr .pl jest aktywnym członkiem organizacji CENTR (Council of European National Top-Level Domain Registries) i ściśle współpracuje z organizacją koordynującą funkcjonowanie światowego Internetu ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers).

źródło: NASK

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)