26 lat internetu w Polsce. Ale czy na pewno?

26 lat internetu w Polsce. Ale czy na pewno?

26 lat internetu w Polsce. Ale czy na pewno?
Źródło zdjęć: © Fotolia | ronstik
Adam Bednarek
17.08.2017 13:37, aktualizacja: 17.08.2017 15:04

Dokładnie 17 sierpnia obchodzimy symboliczne urodziny internetu w Polsce. Dokładnie? Osoba, której zawdzięczamy początek sieci w naszym kraju, rzuca cień wątpliwości na tę datę.

“17 sierpnia (prawdopodobnie) – Rafał Pietrak, pracownik Wydziału Fizyki UW, wysłał pierwszego e-maila po protokole TCP/IP z budynku Wydziału Fizyki UW z ul. Hożej 74 przez Centrum Informatyczne UW (pokój nr 3 CIUW) do Kopenhagi. Data 17 sierpnia uznawana jest za początek internetu w Polsce” - czytamy w Wikipedii. Wyjątkowe urodziny mieliśmy rok temu - 25 lat! - więc dzisiejsze aż tak uroczyste nie są, ale o wydarzeniu warto pamiętać.

Skąd jednak to “prawdopodobnie”?

- Po pierwsze chciałbym odkłamać mit, jakobym tego dnia wysłał pierwszego e-maila z Polski - mówi w rozmowie z rp.pl sprawca całego wydarzenia, Rafał Pietrak. - Wówczas już od kilku lat wychodziła z Polski i przychodziła do Polski regularnie poczta elektroniczna - dodaje.

W rozmowie z portalem Pietrak przyznaje, że “około 17 sierpnia” podłączył Polskę do internetu poprzez włączenie pierwszego routera.

Samo “podłączenie” nikomu nic by nie mówiło, przyznaje Pietrak, więc Maciej Kozłowski - ówczesny szef NASK - wymyślił, że 17 sierpnia będzie umowną datą wysłania pierwszego polskiego e-maila. Takie wydarzenie łatwiej zrozumieć i zapamiętać, choć jak się okazuje, maile były wysyłane wcześniej.

I właściwie nie wiadomo też, czy 17 sierpnia doszło do włączenia pierwszego routera. Pietrak szczerze przyznaje, że choć sam dzień pamięta dobrze, to dokładnej daty nie pamięta.

Symboliczne urodziny internetu w Polsce są więc bardzo umowne.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)