17 lat eBay'a - najciekawsze fakty

17 lat eBay'a - najciekawsze fakty04.09.2012 12:24
17 lat eBay'a - najciekawsze fakty
Źródło zdjęć: © liewcf / flickr.com / CC

3 września 1995 roku powstał eBay, największy serwis aukcyjny świata, który – jak łatwo policzyć – właśnie obchodzi swoje 17. urodziny.

- eBay został stworzony przez urodzonego w Paryżu, a mieszkającego w San Jose przedsiębiorcę irańskiego pochodzenia, Pierre'a Omidyara. Omidyar miał wtedy pracę, a serwis aukcyjny rozwijał w ramach swojego hobby. To hobby sprawiło, że obecnie jest wart 6,7 miliarda dolarów.

- Pierwszą nazwą było AuctionWeb. Później serwis nazywać się miał Echo Bay, tak jak firma konsultingowa Omidyara, ale kiedy odkrył on, że domena echobay.com jest już zajęta, zdecydował się na skrócenie nazwy do eBay.

- Pierwszą rzeczą sprzedaną na eBayu był zepsuty wskaźnik laserowy za 14,8. $. W ciągu pierwszego tygodnia działania serwisu sprzedano również bieliznę Marky'ego Marka (dawny pseudonim sceniczny Marka Wahlberga) z autografem za 400 dolarów, pudełko na drugie śniadanie z Supermanem (22 dolary) oraz Toyotę Tercel (3200 dolarów).

- Najdroższą rzeczą sprzedaną na eBayu był 120-stopowy jacht, kupiony w roku 200. za 85 milionów dolarów. Swojego nabywcę znalazł również prywatny odrzutowiec za 4,9 miliona.

- W 199. roku, zanim zdjęto aukcję z serwisu, ludzka nerka osiągnęła na nim cenę 5,7 miliona. Za milion (też przed usunięciem) ktoś chciał sprzedać, a ktoś inny kupić obcięte włosy Britney Spears. Cenę 750 000 dolarów osiągnęły amerykańskie rakiety bojowe z Waszyngtonu. 1 777 877 zaś miasteczko Bridgeville w Kalifornii. Ofertę jednak wycofano, dlatego też za skromne 700 000 nabył je Bruce Krall. Bridgeville ponownie wystawiono na aukcję w kwietniu 2006 z ceną początkową 1 750 000 dolarów.

- Strony eBaya mają ponad miliard odsłon dziennie. I to dopiero robi wrażenie.

- Każdej sekundy na eBayu właścicieli zmieniają towary o wartości 200. dolarów.

- Co 2. sekund za pośrednictwem tego serwisu sprzedawany/kupowany jest telefon komórkowy, co dwie minuty laptop, sprzęt golfowy i koszulka piłkarska.

- Każdego dnia serwery eBaya padają średnio na 5. sekund.

- eBay przechowuje w dowolnym momencie cztery kopie swoich baz danych.

- Kwatera główna firmy znajduje się w San Jose. W jej skład wchodzi siedem budynków nazwanych po głównych kategoriach na eBayu –. Collectibles, Jewelry, Motors, Music, Sports, Technology i Toys. Jest jeszcze budynek nazwany Community, w którym znajdują się sale konferencyjne nazwane PowerSeller, About Me, Feedback i Buy It Now.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)