100 tys.polskich internautów ofiarami hakerów

100 tys.polskich internautów ofiarami hakerów

100 tys.polskich internautów ofiarami hakerów
Źródło zdjęć: © IDG
07.09.2009 11:51, aktualizacja: 07.09.2009 12:18

100 tysięcy polskich internautów jest w poważnych kłopotach. Bazę ich
haseł i adresów mejlowych hakerzy wykradli z popularnego portalu społecznościowego

100 tysięcy polskich internautów jest w poważnych kłopotach. Bazę ich haseł i adresów mejlowych hakerzy wykradli z popularnego portalu społecznościowego Wykop.pl. To największa tego typu kradzież w Polsce - ocenia "Dziennik".

Choć do kradzieży danych doszło trzy tygodnie temu, administratorzy poinformowali o niej dopiero w sobotę wieczorem. - Przez ten czas cyberprzestępcy mogli narobić sporego bałaganu, bo ludzie zazwyczaj używają tego samego hasła do kont w serwisach, poczty, a nawet do konta bankowego - ostrzegają eksperci.

Administratorzy Wykopu tłumaczą, że nie informowali wcześniej o kradzieży z uwagi na prowadzone przez policję śledztwo.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

- Hasła trzeba mieć różne, nieoczywiste i regularnie, co najmniej kilka razy w roku, zmieniane - radzi internautom cytowany przez "Dz" ekspert.

W oficjalnym komunikacie czytamy: "W związku z próbami szantażowania Wykopu ze strony hackerów, zgłosiliśmy niezwłocznie zawiadomienie do organów ścigania. Z uwagi na prowadzone dochodzenie, które wykracza poza granice kraju, otrzymaliśmy zakaz publikacji informacji o włamaniu do momentu złapania poszukiwanych osób. Dlatego nie mogliśmy Was o tym wcześniej poinformować. Sprawy potoczyły się jednak za daleko i należą Wam się słowa wyjaśnienia.

Felerna baza zawiera konta użytkowników zarejestrowane do 3. marca 2009 roku! W bazie zapisane były m.in. hasła do Waszych kont na Wykopie. Każde z haseł ze względów bezpieczeństwa, zostało zahashowane, więc nie można go po prostu odczytać. Jedyny sposób, to metoda prób i błędów zwana "brute force". W celu ochrony przed możliwymi konsekwencjami wycieku danych, wszystkie osoby, które zarejestrowały konto przed 31 marca 2009 roku prosimy o zmianę hasła (im więcej znaków w haśle, tym hasło bezpieczniejsze). Sprawdźcie również, czy nie używaliście tego hasła na innych serwisach."

Przypomnijmy, że na koncie w serwisie wykop.pl można było podać szczegółowe dane osobowe - imię, nazwisko, adres zamieszkania itd.. Internauci posiadający konto na Wykop.pl, a w szczególności ci, którzy podali najwięcej szczegółowych danych powinni NIEZWŁOCZNIE zmienić hasła dostępowe nie tylko do serwisu Wykop.pl, ale także do WSZYSTKICH INNYCH serwisów, poczty e-mail, konta w banku etc., w których używali tego samego hasła.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (99)