100 megabitów w kanalizacji

100 megabitów w kanalizacji
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

09.05.2008 12:00, aktual.: 09.05.2008 13:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Bournemouth stanie się pierwszym w Wielkiej Brytanii miastem, którego mieszkańcy będą mogli skorzystać ze 100-megabitowych łączy ułożonych w systemie kanalizacyjnym. Nowo powstała firma H2O Networks zainwestuje 30 milionów funtów w dostarczenie łączy do ponad 88 000 domów w Bournemouth. Prace rozpoczną się we wrześniu.

Cały projekt ma potrwać 2,5 roku i będzie podzielony na pięć etapów. Każdy z nich przewiduje dostarczenie łączy do ponad 17 000 gospodarstw domowych.

Władze miasta popierają inicjatywę w nadziei, że sprawne łącza przyciągną biznes. H2O wykorzysta kanalizację miejską do położenia kabli, dzięki czemu zaoszczędzi olbrzymie kwoty i dużo czasu na robotach inżynieryjnych. Z kanałów do poszczególnych domów kable zostaną ułożone dzięki technologii przeciskania w gruncie specjalnych kanałów o średnicy 20 milimetrów. Każdy z właścicieli zostanie poproszony o zgodę na wykonanie prac, zaś całość kosztów pokryje H2O.

H2O Networks chce być jedynie właścicielem infrastruktury, którą będzie wynajmowało providerom usług szerokopasmowych czy dostawcom sygnału telewizyjnego IPTV. W tej chwili nie wiadomo, ile poszczególni klienci będą musieli zapłacić za 100-megabitowe łącze.

Źródło artykułu:internetstandard.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)