Wpadka polskiego wojska. Pokazali zły samolot

Wpadka polskiego wojska. Pokazali zły samolot

F-22 Raptor
F-22 Raptor
Źródło zdjęć: © Domena publiczna
Norbert Garbarek
01.05.2024 13:45, aktualizacja: 02.05.2024 08:08

Wojsko Polskie ogłosiło w ostatnich dniach wyniki konkursu na nazwę polskiego myśliwca F-35. Zwycięzcą okazał się "Husarz". Problem jednak w tym, że na grafice z najnowszym samolotem wcale nie było F-35. Zamiast niego pojawił się… F-22.

"Husarze" będą bronić polskiego nieba już od 2026 r. Za niespełna dwa lata pierwsze myśliwce nowej generacji mają bowiem trafić w ręce polskich żołnierzy. Łącznie do rodzimej armii trafią 32 egzemplarze F-35, na temat których już dziś wiadomo, że będą inne niż zwykle. Wynika to ze zmian dotyczących symbolu polskiego lotnictwa – czerwono-białej szachownicy. W nowych maszynach zastąpi ją grafika w skali szarości.

Od niedawna znana jest też nazwa, którą mianowano polskie F-35. Ogłoszeniu wspomnianej nazwy "Husarz" towarzyszyła na profilu Sztabu Generalnego Wojska Polskiego na platformie X specjalnie przygotowana na tę okazję grafika. Spostrzegawczy internauci szybko jednak zwrócili uwagę, że z obrazem coś jest nie tak.

Wojsko pomyliło samoloty na grafice. F-22 zamiast F-35

Na grafice prezentującej F-35 "Husarz" wprawdzie pojawił się nowoczesny myśliwiec. Problem jednak w tym, że nie był to F-35, tylko F-22. Sztab Generalny WP szybko zareagował na ten błąd i udostępnił w sieci poprawioną grafikę. Wojsko przyznało się też do błędu, a dla pierwszych osób, które zwróciły uwagę na niedopatrzenie grafików przygotowujących obraz z F-35, przewidziano nagrody.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Brawa dla spostrzegawczych! (...) Odezwiemy się do tych, którzy najszybciej zauważyli błąd. W dowód uznania przewidzieliśmy dla nich nagrody niespodzianki. Z najlepszymi pozdrowieniami od naszego grafika" – czytamy we wpisie wojska na niegdysiejszym Twitterze.

O jak dużej pomyłce wojska można mówić? W zasadzie F-35 i F-22 to dwa różne samoloty, które powstały z myślą o innych zastosowaniach. Różnią się także pod względem specyfikacji, bowiem F-22 jest generalnie starszą konstrukcją od F-35. Ten drugi (w wariancie F-35A) został oblatany po raz pierwszy w 2006 r. Jego seryjną produkcję rozpoczęto niedługo później, w 2011 r. Produkcję F-22 zakończono natomiast zgodnie z orzeczeniem Pentagonu już w 2010 r. Ostatni egzemplarz tego myśliwca przewagi powietrznej dostarczono zaś w 2012 r.

F-22 powstał z myślą o prowadzeniu walk z lotnictwem ZSRR na wypadek naruszenia przestrzeni powietrznej USA. Dodatkowo dysponuje on uzbrojeniem przystosowanym do atakowania celów naziemnych, ale też prowadzenia wojny elektronicznej. Rozpiętość skrzydeł tej maszyny produkowanej przez Lockheed Martin i Boeinga wynosi ponad 13,5 m, zaś długość to niespełna 19 m. Podstawowe uzbrojenie F-22 stanowi działko M61 Vulcan kal. 20 mm, natomiast na wyposażeniu F-35 znajduje się inna konstrukcja – GAU-12 o większym kalibrze, bo 25 mm.

F-35 są też nieco mniejsze od starszych F-22. Osiągają niewiele ponad 10,5 m rozpiętości skrzydeł, zaś ich długość całkowita to niecałe 15,4 m. Rozpędzają się do prędkości 1,8 Ma (ponad 2200 km/h) i pracują na pułapie 15 km. Ponadto zostały wykonane w technologii stealth, czyli obniżonej wykrywalności. Oznacza to, że są niemal niewidoczne dla radarów przeciwnika.

Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie