Twoi znajomi na Facebooku zdecydują o twojej... zdolności kredytowej?

Facebook - najpotężniejsza platforma społecznościowa na świecie - uzależnił masę użytkowników na całym świecie. Czy powinno nas zatem dziwić to, że teraz chce w jak najszerszy sposób wykorzystać swój wpływ? Nowy patent zgłoszony przez Facebooka sugeruje, że na podstawie sieci naszych znajomych kredytodawcy będą mogli... obliczyć naszą zdolność kredytową.

Twoi znajomi na Facebooku zdecydują o twojej... zdolności kredytowej?
Źródło zdjęć: © chip.pl

Zabawne? Raczej przerażające. Już niedługo, tuż przed złożeniem wniosku o kredyt być może będziecie musieli usunąć niektórych z waszych facebookowych znajomych. Wszystko za sprawą nowych narzędzi, nad którymi pracuje serwis.

Biuro Patentów i znaków Towarowych USA (UPSTO) udostępniło informację na temat najnowszych pomysłów Marka Zuckerberga. W złożonym wniosku patentowym opisane są m.in. nowe funkcje, które pomogą walczyć ze spamem i znacznie ulepszyć wyniki wyszukiwania, jednak mechanizm kredytowy okazał się "najciekawszym" wątkiem opisanym we wniosku. O co chodzi?

Facebook będzie bardzo aktywnie interesować się... wypłacalnością swoich użytkowników. Ta może zadecydować o zaakceptowaniu kredytowania lub odrzuceniu wniosku kredytobiorcy. Jakim cudem? Mechanizm miałby się opierać na autoryzowanych węzłach, do których miałyby dostęp banki. Nie rozumiem tylko, dlaczego o tejże wypłacalności czy zdolności kredytowej mają decydować osoby, które mamy w gronie znajomych na FB. Czy to oznacza, że najlepiej w swoich szeregach trzymać samych bogaczy, a niezbyt majętnych szybko się pozbyć?

Niezupełnie (chociaż nie jest to żadne pocieszenie), ponieważ serwis ma analizować również nasz stopień "zażyłości" z poszczególnymi użytkownikami i skupi się głównie na tych, z którymi mamy "najwięcej do czynienia". Czy zatem wystarczy nie lajkować, nie komentować, nie szerować postów biedniejszych osób, najlepiej też nie pisać z nimi za często, żeby _ fejs _nie "pomyślał", że są naszymi bliskimi znajomymi i nie zaczął analizować ich portfela? To jest zabawne.

Serwis _ dobreprogramy.pl _ dodaje: Sytuacja jest tym bardziej zaskakująca, że w ostatnim czasie nasiliły się wobec serwisu zarzuty o dążenie do jak najskuteczniejszego spieniężania danych użytkowników bez względu na środki.

Być może to moja nadinterpretacja, ale bardzo nie podobają mi się manewry portalu społecznościowego na tym polu. Bankowość (tu: konkretnie same kredyty) i portal społecznościowy nie powinny iść ze sobą w parze. Miejmy nadzieję, że jednak ten patent - jeśli zostanie wykorzystany - będzie służyć zupełnie innym celom i nie powinniśmy się obawiać nadmiernej aktywności serwisu i zbyt dużego zainteresowania naszymi finansami.

_ Sebastian Kupski - Wirtualna Polska / chip.pl / lifehacking / dobreprogramy _

Warto obejrzeć! Fałszywe posty na Facebooku:

Źródło artykułu:WP Tech

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (8)