Nie daj sterroryzować się aplikacjom

Nie daj sterroryzować się aplikacjom

Nie daj sterroryzować się aplikacjom
Źródło zdjęć: © PC World
03.08.2010 10:30, aktualizacja: 03.08.2010 13:17

Nie pozwól, aby aktualizowanie systemu Windows bądź zainstalowanych aplikacji przeszkadzało ci w pracy. Przeczytaj, jak zmusić system i pozostałe oprogramowanie do tego, aby aktualizowało się w dogodnej dla Ciebie porze.

Środowisko Windows i wszystkie zainstalowane aplikacje Microsoftu potrafią aktualizować się automatycznie - najlepiej jednak gdyby robiły to wtedy, gdy nie ma cię przy komputerze. Z pierwszej części artykułu dowiesz się, jak skonfigurować w tym celu swój system.

W wypadku oprogramowania innych producentów całkowicie zautomatyzowane aktualizowanie należy, niestety, do rzadkości. Niemniej jednak możesz wyłączyć irytujące mechanizmy aktualizacyjne. Druga część artykułu opisuje, jak to zrobić na przykładzie kilku popularnych aplikacji. Pojawiające się wskutek tego ryzyko załagodzisz za pomocą jednego z menedżerów aktualizacji. Aplikacje tego rodzaju pozwalają konfigurować aktualizowanie zależnie od potrzeb użytkownika. Niektóre z nich pozwalają dokładnie ustawić pory sprawdzania i zgłaszania dostępności aktualizacji zainstalowanego oprogramowania. Te narzędzia obsługują większość aplikacji. Na życzenie pobierają żądane pliki aktualizacyjne na twardy dysk użytkownika. Czynności instalacyjne pozostają po stronie użytkownika. Bez problemu znajdą więc aktualizacje programów, które są zainstalowane w twoim systemie, lecz zapomniałeś o wgrywaniu nowych poprawek.

1. Aktualizowanie systemu Windows i programów Microsoftu

Drugi wtorek każdego miesiąca to dzień aktualizacji w Microsofcie. Tego dnia są aktualizowane wszystkie produkty Microsoftu, które są zainstalowane w twoim komputerze. Domyślnie operacja ta jest przeprowadzana o godzinie 3.0. nad ranem. Jeśli komputer nie jest włączony o tej porze, system wykonuje aktualizację przy kolejnym rozruchu. Wówczas pozostaje ci tylko czekać, a bywa to bardzo uciążliwe. Dlatego skonfiguruj system tak, aby aktualizacje były instalowane w momencie, gdy pecet nie jest ci potrzebny.

Obraz
© Aby dostać się do ustawień aktualizowania w Viście lub Windows 7. kliknij polecenie Zmień ustawienia w aplecie Windows Update (fot. PC World)

Typ użytkownika 1. Prawie zawsze korzystasz z komputera o stałych porach. Kliknij menu _ Start _ i wskaż polecenie _ Panel sterowania | Aktualizacje automatyczne _ (Windows XP) lub _ Windows Update | Zmień ustawienia _ (Windows Vista i 7). Możesz pozostawić zaznaczoną domyślnie opcję _ Automatycznie _ (Windows XP) lub _ Zainstaluj automatycznie aktualizacje _ (Windows Vista i 7). Ponadto możesz pozostawić wybraną opcję _ Codziennie _, lecz zmień figurującą z prawej strony godzinę. Na przykład ustaw aktualizowanie na godzinę przed rozpoczynaniem swojej pracy przy komputerze.

Jeżeli twój komputer nie pracuje 2. godziny na dobę, musisz zainicjować automatyczny rozruch peceta lub wybudzanie. Duże znaczenie odgrywa kwestia, w którym trybie energooszczędnym jest system przed wykonaniem tej operacji.
Aby uruchomić zamknięty uprzednio system o określonej porze, trzeba skorzystać z odpowiedniej funkcji w BIOS-ie. Przywołaj menu konfiguracyjne BIOS-u, naciskając klawisz podany na ekranie startowym tuż po włączeniu peceta (przeważnie jest to klawisz [Esc], [F2] lub [F10]). Zależnie od wersji BIOS-u, a jest ich wiele, funkcja automatycznego rozruchu znajduje się w różnych zakamarkach menu konfiguracyjnego. Przeważnie jest umieszczona w menu _ Power Management _ lub _ Advanced _. Możesz tu ustawić daty i pory automatycznego rozruchu systemu. W niektórych BIOS-ach są tu także opcje wybudzania z poszczególnych trybów energooszczędnych (S1 do S4).

Obraz
© Domyślne ustawienie aktualizowania Windows (tu: edycja XP) jest poprawne. Ustaw jednak porę, która ci odpowiada najbardziej (fot. PC World)

Jeżeli w twoim BIOS-ie brakuje stosownej opcji, możesz skorzystać z angielskojęzycznego, bezpłatnego narzędzia Wakeup On Standby. Jednak wówczas nie możesz wyłączać systemu po zakończeniu pracy, lecz przełączać go w jeden z trybów oszczędzania energii (S3 lub S4). Chcąc skonfigurować automatyczne wybudzanie komputera, przywołaj wspomniany program, po czym ustaw w rubryce _ (1) _ godzinę, o której ma nastąpić rozruch systemu. Usuń zaznaczenie pola wyboru obok daty. Następnie zaznacz w rubryce _ (4) _ dni tygodnia, w których pecet ma włączać się automatycznie celem pobrania aktualizacji. Jeśli chcesz wybrać wszystkie dni tygodnia roboczego, zaznacz pola wyboru _ Mon _, _ Tue _, _ Wed _, _ Thu _ i _ Fri _. W dalszej kolejności kliknij przycisk _ Start _, aby
zainicjować działanie aplikacji.

Jeżeli okaże się, że aktualizacje nie będą pobierane zgodnie z planem, oznacza to, że komputerowi nie udało się nawiązać połączenia internetowego. W tej sytuacji należy zaznaczyć dodatkowo pole wyboru _ Repair Network _ w programie Wakeup On Standby.

Obraz
© To narzędzie uruchomi system o żądanej porze nawet, jeśli w BIOS-ie brakuje odpowiedniej opcji (fot. PC World)

Typ użytkownika 2. Twój komputer jest zawsze gotów do podjęcia pracy, drzemiąc w jednym z trybów energooszczędnych. Kliknij menu _ Start _ i wybierz polecenie _ Panel sterowania | Aktualizacje automatyczne _ (Windows XP) lub _ Windows Update | Zmień ustawienia _ (Windows Vista i 7). Domyślna opcja _ Automatycznie _ (Windows XP) lub _ Automatycznie instaluj aktualizacje _ (Windows Vista i 7) może pozostać zaznaczona. Oprócz tego pozostaw opcję _ Codziennie _, za to zmień godzinę z prawej strony na taką, o której na pewno nie korzystasz z peceta.

Aby zbudzić swój komputer ze stanu oszczędzania energii, użyj programu Wakeup On Standby. Sposób skonfigurowania go jest w tym wypadku taki sam, jak opisaliśmy powyżej. W razie potrzeby zaznacz pole wyboru _ Repair Network _.

Na koniec powinieneś zatroszczyć się o to, aby po upływie ok. pół godziny system samodzielnie przełączył się w jeden z trybów oszczędzania energii. W Windows XP wskaż w tym celu menu _ Start | Panel sterowania | Opcje zasilania _. Przeskocz na kartę _ Schematy zasilania _, a następnie zaznacz opcję _ po 30 minutach _ w polu listy _ Wstrzymywanie systemu _. W Viście i Windows 7 kliknij ikonę Windows na pasku zadań, po czym kliknij kolejno _ Panel sterowania | Opcje zasilania | Zmień ustawienia planu _. Następnie zaznacz opcję _ 30 min _ w polu listy _ Przełącz komputer w tryb uśpienia _.

2a. Wyłączanie automatycznego aktualizowania programów spoza Microsoftu

Wiele aplikacji innych producentów poszukuje domyślnie nowszych wersji w trakcie ich uruchamiania. W tym wypadku nie ma jednolitego schematu ani cyklu aktualizowania. Programy i narzędzia, które w ten sposób znajdują najnowsze poprawki, działają różnie. Niektóre tylko powiadamiają o pojawieniu się nowych wersji, prosząc o zgodę na pobranie i zainstalowanie. Inne z kolei samodzielnie pobierają aktualizacje, zgłaszając je dopiero przed zainstalowaniem. Jeszcze inne pobierają i instalują aktualizacje, nie pytając użytkownika.

Obraz
© W tym menu wyłączysz samodzielne aktualizowanie się przeglądarki plików PDF Adobe Reader (fot. PC World)

Zależnie od tego, do której grupy zalicza się dany program, irytuje cię wyskakującymi komunikatami i/lub pochłania zasoby sprzętowe, zmniejszając wydajność komputera. Na domiar złego większość aplikacji wymaga zrestartowania po zakończeniu czynności aktualizacyjnych. Wspomniane sprawdzanie nowych wersji bywa zaskoczeniem dla użytkownika, bo nie wszystkie programy robią to przy każdym uruchomieniu.

Aby zaprowadzić ład i porządek, powinieneś wyłączyć automatyczne aktualizowanie się poszczególnych programów. Sposób wykonania tej czynności opisujemy poniżej na przykładzie kilku popularnych aplikacji, których funkcja aktualizowania daje się szczególnie we znaki. Powstałe w ten sposób ryzyko zminimalizujesz, stosując menedżer aktualizowania, który zapanuje nad wszystkimi aplikacjami zainstalowanymi w twoim systemie.

Obraz
© W wypadku odtwarzacza Adobe Flash Player aktualizowanie wyłącza się poprzez określoną witrynę w Internecie (fot. PC World)

Adobe Reader 9.x Funkcję automatycznego aktualizowania w przeglądarce Adobe Reader wyłączysz, przywołując menu _ Edycja | Preferencje _. Następnie zaznacz wiersz _ Program aktualizujący _ w rubryce _ Kategorie _ po lewej stronie i zaznacz opcję _ Nie pobieraj ani nie instaluj aktualizacji automatycznie _ w prawej części okna. Gdy zechcesz ręcznie zainicjować aktualizację Adober Readera, wystarczy kliknąć menu _ Pomoc | Sprawdź uaktualnienia _. Adobe Flash Player 10.x Aby skonfigurować odtwarzacz Flash Player, uruchom program, który służy ci do wyświetlania treści internetowych, a zarazem obsługuje animacje w formacie flash. Następnie przywołaj menedżer ustawień, otwierając witrynę go.pcworld.pl/3fcce. Chcąc pozbyć się powiadomień o pojawieniu się nowej wersji, wskaż
polecenie _ Panel Globalne ustawienia powiadomień _, po czym usuń zaznaczenie znajdującego się w tej sekcji pola wyboru. Flash Player nie oferuje, niestety, możliwości ręcznego aktualizowania.

Obraz
© W oknie konfiguracyjnym Firefoksa wyłączysz nie tylko automatyczne aktualizowanie przeglądarki, lecz również zainstalowanych w niej dodatków i wtyczek wyszukiwarek (fot. PC World)

Avira AntiVir Personal 9.x W wypadku oprogramowania antywirusowego możesz wyłączyć tylko automatyczną aktualizację produktu. Codzienne aktualizacje sygnatur wirusów, a także silnika skanującego są nieodzowne do zapewnienia bezpieczeństwa systemu. Aby zablokować aktualizowanie produktu, wskaż menu _ Extras | Configuration _. Zaznacz pole wyboru _ Expert mode _ w lewym górnym narożniku. Rozwiń gałąź _ General _ w lewej części okna i przejdź do gałęzi _ Update _. Następnie zaznacz opcję _ Do not download product updates _. Gdy zechcesz ręcznie pobrać aktualizację produktu, przywołaj menu _ Update | Start product update _.

Ccleaner 2.x Program narzędziowy Ccleaner pozwala wyłączyć automatyczne aktualizowanie już w trakcie czynności instalacyjnych. Jeśli przeoczyłeś tę opcję, możesz to zrobić w dowolnej chwili z poziomu głównego okna programu. Wystarczy przywołać menu _ Opcje | Ustawienia _ i usunąć zaznaczenie pola wyboru _ Automatycznie sprawdzaj aktualizacje Ccleaner _. Przycisk, którym inicjuje się ręczne sprawdzanie aktualizacji, znajdziesz w prawym dolnym narożniku głównego okna aplikacji.

Obraz
© W programach Apple'a (tu: iTunes) można zablokować automatyczne aktualizowanie się już w trakcie instalowania (fot. PC World)

Mozilla Firefox 3.x W tej przeglądarce internetowej stosowne okno konfiguracyjne kryje się za menu _ Narzędzia | Opcje _. Przejdź do rubryki _ Zaawansowane _, po czym przeskocz na kartę _ Aktualizacja _. Usuń zaznaczenie pola wyboru _ programu Firefox _ pod wierszem _ Automatycznie sprawdzaj, czy dostępne są aktualizacje dla _. Wówczas Firefox nie będzie poszukiwał nowszej wersji za każdym razem, gdy jest uruchamiany. Ponadto możesz usunąć zaznaczenie pól wyboru _ dodatków _ i _ wyszukiwarek _. W ten sposób zablokujesz wyszukiwanie aktualizacji zainstalowanych wtyczek i wyszukiwarek. Taką aktualizację możesz zainicjować raz na miesiąc, wskazując menu _ Narzędzia | Dodatki _ i klikając przycisk _ Znajdź aktualizacje _. Samą przeglądarkę zaktualizujesz ręcznie za pomocą
menu _ Pomoc | Sprawdź dostępność aktualizacji _.

ICQ 6/7 Ten komunikator nie oferuje możliwości wyłączania automatycznego aktualizowania. Aby mimo wszystko pozbyć się tej opcji, najpierw zakończ działanie programu ICQ. W tym celu kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę kwiatka w obszarze powiadomień i wskaż odpowiednie polecenie w menu podręcznym. Następnie pobierz i zainstaluj łatę ICQ Update Patch. Usuń zaznaczenie wszystkich dodatkowych narzędzi, które narzucają się w trakcie instalowania (Search Anonymizer, Kikin i odnośnik do serwisu eBay). W kolejnym etapie przywołaj zainstalowaną przed chwilą łatę, kliknij _ Start _ w oknie dialogowym i uruchom ICQ.

Obraz
© W komunikatorze Skype opcja automatycznego aktualizowania mieści się w rubryce Zaawansowane (fot. PC World)

iTunes 9.x Centrum multimedialne Apple?a (i wszystkie inne programy Apple?a) pozwala zablokować automatyczne aktualizowanie już podczas czynności instalacyjnych. Usuń w tym celu zaznaczenie pola wyboru $. Jeśli to przegapisz, w twoim systemie zostanie zainstalowany program Apple Update Manager, czyli narzędzie do zarządzania i aktualizowania oprogramowania Apple'a. Po przywołaniu go przywołaj okno konfiguracyjne w menu edycji. Przeskocz na kartę harmonogramu i wyłącz aktualizowanie. Alternatywnie możesz wybrać jeden z oferowanych odstępów między poszczególnymi operacjami aktualizowania.

Java 6.x Runtime. W wypadku tej platformy musisz dysponować uprawnieniami administratora systemu, aby wyłączyć automatyczne aktualizowanie. Zaloguj się więc na koncie o takich prawach, po czym naciśnij klawisze [Windows R]. Wpisz polecenie regedit. W Edytorze rejestru przeskocz do klucza "HKEYLOCALMACHINE\SOFTWARE\JavaSoft\Java Update\Policy" i kliknij dwukrotnie wartość "EnableAutoUpdateCheck". Wpisz cyfrę 0 w polu _ Dane wartości _. Zmiana zacznie obowiązywać dopiero po zrestartowaniu systemu Windows.

Skype 4.x Funkcję automatycznego aktualizowania w komunikatorze Skype możesz wyłączyć w bardzo prosty sposób. Wystarczy wskazać menu _ Narzędzia | Opcje _ w głównym oknie programu, przejść do sekcji _ Zaawansowane _ i usunąć zaznaczenie pola wyboru _ Powiadom mnie _. W razie potrzeby aktualizuj Skype ręcznie, wybierając menu _ Pomoc | Sprawdź aktualizacje _. Thunderbird 3.x Opcje do dostrajania automatycznej aktualizacji znajdują się w tym kliencie pocztowym w tym samym miejscu co w przeglądarce internetowej Firefox. Brakuje tylko opcji wyszukiwarek, bo nie mają zastosowania w Thunderbirdzie. Także funkcja ręcznego aktualizowania jest umieszczona w tym samym menu co w Firefoksie.

Obraz
© Odtwarzacz VLC media player aktualizuje się automatycznie co dwa tygodnie. W tym oknie możesz wyłączyć tę funkcję (fot. PC World)

VLC 1.x Odtwarzacz VLC media player można skonfigurować tak, aby nie pobierał samodzielnie aktualizacji. Wskaż w tym celu menu _ Narzędzia | Preferencje _ i usuń zaznaczenie pola wyboru _ Aktywuj powiadamianie o aktualizacjach _ w rubryce _ Interfejs _. Poleceniem _ Pomoc | Sprawdź uaktualnienia _ możesz zaktualizować odtwarzacz ręcznie.

Obraz
© Okno konfiguracyjne odtwarzacza Winamp. Automatyczne aktualizacje wyłączysz w gałęzi preferencji ogólnych (fot. PC World)

Winamp 5.x W tym odtwarzaczu zablokujesz automatyczne aktualizowanie, klikając prawym przyciskiem na pasku tytułowym i wskazując polecenie _ Opcje | Preferencje _. Następnie usuń zaznaczenie pola wyboru _ Sprawdzaj podczas uruchamiania, czy są nowe wersje _ w gałęzi _ Preferencje ogólne _. Winamp nie oferuje możliwości ręcznego inicjowania aktualizacji.

W pozostałych aplikacjach wyłączysz irytujące powiadomienia i automatyczne aktualizowanie w sposób podobny do tego, który opisujemy na powyższych przykładach. Jeśli trafisz na program, który nie zapewnia takiej możliwości, powinieneś przynajmniej zablokować jego automatyczne uruchamianie się wraz z systemem Windows.

2b. Aktualizowanie programów spoza Microsoftu

Gdy powyłączasz automatyczne aktualizowanie swoich programów, będziesz miał święty spokój, za to powstanie luka w zabezpieczeniach. Być może już po pewnym czasie będziesz korzystał z przestarzałego oprogramowania, które stwarza ryzyko. Dlatego powinieneś zabezpieczyć system za pomocą menedżera aktualizacji, np. jednego z kilku bezpłatnych rozwiązań.

Obraz
© Ten program analizuje oprogramowanie zainstalowane w systemie i informuje użytkownika o tym, które aplikacje wymagają zaktualizowania (fot. PC World)

Bezpłatny Secunia Personal Software Inspector wykryje podatne na ataki i przestarzałe aplikacje zainstalowane w twoim systemie i wyszuka dostępne aktualizacje. Obsługuje ponad 420. programów. W znajdowaniu aktualizacji pomaga także menedżer oprogramowania AppSnap. Praktyczny i wygodny w użyciu okazuje się menedżer SUMo. Pozwala dodawać nowe aplikacje metodą przeciągania i upuszczania. Oferuje możliwość definiowania listy wyjątków, a więc ignorowanych programów.
Godny polecenia jest także komercyjny UpdateStar. Oprócz modułu aktualizującego zapewnia funkcję zarządzania zainstalowanym oprogramowaniem i wyświetla szczegółowe informacje na jego temat.

3. Blokowanie automatycznego rozruchu aplikacji

Niektórych programów nie oduczysz od samodzielnego aktualizowania się. Jeszcze bardziej uciążliwa bywa sytuacja, gdy te aplikacje uruchamiają się automatycznie wraz z systemem Windows. Wówczas trzeba uporządkować listę autostartu.

Najlepszym narzędziem do wykonania tego zadania jest angielskojęzyczny program Autoruns z pakietu Sysinternals Suite. Po uruchomieniu go ujrzysz na karcie _ Everything _ wszystkie elementy przywoływane automatycznie w trakcie rozruchu systemu operacyjnego.

Najpierw wskaż menu _ Options _ i zaznacz pozycję _ Hide Microsoft and Windows Entries _, a także pozycję _ Verify Code Signatures _. W ten sposób usuniesz z listy elementy wymagane do poprawnego działania systemu Windows. Potem usuń zaznaczenie każdego z wpisów autostartu, który dotyczy niechcianej aplikacji. Gdy uporasz się z zaznaczaniem wątpliwych programów, możesz zamknąć okno programu Autoruns.

Obraz
© Tryby energooszczędne w komputerze (fot. PC World)
Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)