Komputer zamiast żarówki

Komputer zamiast żarówki

Komputer zamiast żarówki
Źródło zdjęć: © MIT
30.11.2012 12:30, aktualizacja: 30.11.2012 13:11

W USA opracowano komputer wyposażony w kamerę i miniprojektor, który wyświetla obraz ekranu na powierzchni biurka. Można pracować na nim jak na ekranie dotykowym, przysłaniając poszczególne pola obrazu. Komputer jest montowany w oprawce żarówki w lampie na biurko – poinformował magazyn "Technology Review".

Nowoczesne komputery mogą być niewielkie i na tyle tanie, aby można je było zamontować niemal w każdym miejscu. Zespół naukowców i studentów z Media Lab, należącego do Massachusetts Institute of Technology, pod kierownictwem magistranta uczelni Natana Lindera oraz prof. inżynierii Pattie Maes, opracował nowatorską konstrukcję komputera z wyświetlaczem –. LuminAR.

LuminAR jest tzw. rozwiązaniem rozszerzonej rzeczywistości (augmented reality system). Jest to mikrokomputer, wyposażony w kamerę i projektor tak, że tworzy na płaskiej powierzchni wielki ekran dotykowy.

Całe urządzenie składa się z komputera z procesorem mobilnym Snapdragon firmy Qualcomm, używanym w tabletach i smartfonach, pamięcią operacyjną i kartą flash zamiast dysku twardego, modułem łączności bezprzewodowej, projektorem i kamerą. Komputer pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Linux; może także pracować pod kontrolą zmodyfikowanego systemu operacyjnego Android, używanego w tabletach i smartfonach. Komputer jest zasilany z sieci elektrycznej i może być montowany w oprawce lampki biurkowej, ponieważ konstruktorzy wyposażyli go w mały transformator i końcówkę pochodzącą z żarówki energooszczędnej o gwincie E27. Po wkręceniu do gniazda żarówkowego i uruchomieniu komputera, obraz z niego rzutowany jest przez projektor na powierzchnię stołu czy biurka.

Uruchomienia poszczególnych funkcji na ekranie dokonuje się poprzez zasłanianie palcem poszczególnych przycisków na wyświetlanym obrazie –. podobnie jak na ekranie dotykowym smartfonu. Ponieważ sam procesor nie ma dość mocy obliczeniowych do sterowania i przetwarzania danych, większość przetwarzania wykonywana jest w chmurze komputerowej, z którą komputer posiada łączność poprzez moduł bezprzewodowy Wi-Fi.

LuminAR wyposażony w oprogramowanie do skanowania i prosty program OCR może służyć także jako skaner, może też być dodatkową komputerową końcówką do innego komputera, np. wyświetlającego prezentację na dużym ekranie. Można go także użyć do sfotografowania obiektu, zeskanowania i wydruku czy wydruku bezpośrednio z obrazu widzialnego, a także do komunikacji poprzez komunikator, jak Skype. Można też, po zeskanowaniu, przesłać obraz jako załącznik do e-maila, wysłanego z LuminAR-a.

Rozwiązanie takie można zastosować także w biznesie –. wynalazcy prezentują zastosowanie "żarówkowego komputera" w sklepie internetowym do tworzenia opisów przedmiotów leżących na stole.

Jak twierdzi wynalazca LuminAR, Natan Linder, koszt wdrożenia komputera jest zerowy. – _ Po prostu podłączasz i pracujesz _ –. przekonuje. Wynalazkiem studentów i uczonych z MIT interesują się m.in. firmy informatyczne, które chciałyby zaadaptować LuminAR w systemach szkolenia zdalnego e-learning oraz w systemach logistyczno-magazynowych.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)