Żaden komputer nie dorówna mózgowi

Żaden komputer nie dorówna mózgowi

Żaden komputer nie dorówna mózgowi
Źródło zdjęć: © Gizmodo
19.11.2010 14:48, aktualizacja: 19.11.2010 15:29

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda zaobserwowali dzięki nowej technice animacji, że nasze mózgi zawierają znacznie bardziej skomplikowane "układy scalone" niż dotychczas sądziliśmy.

Synapsy nerwowo-nerwowe w mózgu, czyli zakończenia neuronów komunikujące się z innymi komórkami, nie działają na zasadzie zerojedynkowej, tylko jak sprawne mikroprocesory. A mamy ich w mózgu biliony.

Doniesienia naukowców opublikowano w najnowszym numerze pisma Neuron. Informacje o budowie mózgu udało się pozyskać dzięki nowej technologii, zwanej tomografią szeregową. Polega na łączeniu serii zdjęć spod mikroskopu w model trójwymiarowy. Badana tkanka z materiałem światłoczułym jest cięta na skrawki, układana na szklanej płytce, podświetlana i fotografowana pod mikroskopem elektronowym. Następnie oprogramowanie tworzy z serii zdjęć model 3D.

Na powyższym zdjęciu możemy oglądać mózg myszy przestawiony w ten sposób. Komórki nerwowe mienią się na animacji na zielono, widać też poszczególne synapsy.

Stephen Smith, profesor fizjologii molekularnej i komórkowej, powiedział, że nowe badania dowodzą bardziej złożonej budowy mózgu, niż kiedykolwiek przypuszczaliśmy:

_ Każda synapsa jest jak mikroprocesor - ma miejsce na przechowywanie danych i i ich przetwarzanie. Nie działa na zasadzie "bramka otwarta, bramka zamknięta". Zawiera tysiąc nanoprzełączników. Jeden ludzki mózg ma więcej połączeń niż wszystkie komputery, rutery i sieci internetowe na świecie. _

Ci naukowcy to potrafią dobrać porównanie!

wydanie internetowe www.gizmodo.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (39)