300 plus. Jak złożyć wniosek przez internet? Wyjaśniamy możliwości

300 plus. Jak złożyć wniosek przez internet? Wyjaśniamy możliwości

300 plus. Jak złożyć wniosek przez internet? Wyjaśniamy możliwości
Źródło zdjęć: © GETTY, SOPA Images/LightRocket via Gett
01.07.2020 15:16

Program "Dobry Start" to jednorazowe wsparcie dla uczniów rozpoczynających od września naukę w szkole. Wnioski drogą online można składać już od 1 lipca. Podpowiadamy, jak prosto złożyć wniosek o 300 plus przez internet.

Program 300 plus, czyli "Dobry Start", podobnie, jak zasiłek wychowawczy "500 plus" nie jest ograniczony ze względu na dochód opiekunów czy liczbę dzieci będących częścią gospodarstwa domowego. Świadczenie przysługuje dzieciom aż do ukończenia 20 roku życia, a ucząca się niepełnosprawna młodzież może korzystać ze świadczenia aż do 24 roku życia.

Wnioski o 300 plus można składać drogą tradycyjną od 1 sierpnia, jednak już 1 lipca ruszyła możliwość złożenia wniosku online.

300 plus. Jak złożyć wniosek przez internet?

Od 1 lipca można złożyć wniosek o świadczenie Dobry Start:

Warto jednak pamiętać, że z możliwości złożenia wniosku onlinie nie mogą skorzystać: opiekunowie dzieci będących w rodzinach zastępczych, placówkach opiekuńczo-terapeutycznych, osoby uczące się będące osobami usamodzielnianymi w rozumieniu ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Wszystkie te osoby muszą złożyć wniosek drogą tradycyjną - od 1 sierpnia.

Jak złożyć wniosek z pomocą Profilu Zaufanego?

Wniosek 300 plus online możemy złożyć za pośrednictwem serwisu Emp@tia, jeśli dysponujemy Profilem Zaufania lub Podpisem Kwalifikowanym. W tym celu należy:

  • odwiedzić stronę empatia.mrpips.gov.pl i wejść w moduł eWnoski;
  • logujemy się, korzystając z Profilu Zaufanego lub Podpisu Kwalifikowanego;
  • następnie zostaniemy poproszeni o wybranie właściwego wniosku (w tym przypadku "Dobry start");
  • wyświetli nam się lista dokumentów niezbędnych do wypełnienia wniosku (dane nasze oraz dziecka) oraz pliki, które należy dołączyć do wniosku;
  • po zebraniu wszystkich dokumentów klikamy OK, a następnie wybieramy urząd, do którego chcesz złożyć wniosek (względem miejsca zamieszkania);
  • Emp@tia zweryfikuje i wyszuka jednostki odbierające wnioski elektroniczne w miejscowości, którą wskazaliśmy;
  • następnie możemy rozpocząć składanie wniosku - w tym celu należy uzupełnić wszystkie dane i sprawdzić ich poprawność;
  • na koniec zostaniesz poproszony o ponowne sprawdzenie poprawności danych - jeśli wszystko się będzie zgadzać, zatwierdź i wyślij elektrycznie wniosek.

Na podany przez nas adres e-mail otrzymamy potwierdzenie złożenia wniosku, jeśli wszystko przebiegło pomyślnie. Kilka dni później otrzymamy również potwierdzenie przyznania świadczenia 300 plus.

Jak złożyć wniosek 300 plus przez bankowość internetową?

Złożenie wniosku przez bank internetowy jest równie proste, zwłaszcza że liczba banków, w których można złożyć wniosek, jest bardzo długa. Co więcej, Profil Zaufany nie jest w tym przypadku potrzebny. Aby złożyć wniosek za pośrednictwem banku, należy:

  • zalogować się do bankowości mobilnej naszego banku;
  • wybrać wniosek "Dobry Start", dostępny z poziomu konta klienta i wypełnić go;
  • wniosek zostaje zarejestrowany w systemie Emp@tia, a potwierdzenie poprawnego złożenia wniosku (a następnie przyznania świadczenia) przyjdzie na nasz adres e-mail.

Zgodnie z listą na stronie GOV.pl, banki, które umożliwiają składanie wniosku o świadczenie dobry start przez swoje serwisy to: Alior Bank SA, Bank Millennium SA, Bank Pekao SA, Bank Pocztowy SA, Bank Polskiej Spółdzielczości SA oraz wybrane zrzeszone Banki Spółdzielcze, BNP Paribas Bank Polska SA (z wyłączeniem systemu moj.bnpparibas.pl) Credit Agricole Bank Polska SA, Getin Noble Bank SA, ING Bank Śląski SA,mBank SA, Nest Bank S.A, PKO Bank Polski SA (oraz Inteligo), SGB-Bank SA oraz wybrane zrzeszone Banki Spółdzielcze.

Jak złożyć wniosek "Dobry Start" przez PUE?

Aby złożyć wniosek przez PUE ZUS, przede wszystkim należy mieć założoną działalność gospodarczą. Szczegółowe informacje na temat tego, jak złożyć wniosek, znajdziecie na stronie PUE, ale proces przebiega bardzo podobnie do składania wniosku przez bankowość internetową.

Podobnie, jak w powyższym przypadku, tutaj również wniosek 300 plus zostanie przekazany automatycznie do systemów Emp@tia, a o jego poprawności zostaniemy poinformowani mailowo. Kilka dni później możemy spodziewać się informacji o przyznaniu świadczenia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)