Trwa ładowanie...
d4mx0x5

"Zważyli" naszą Galaktykę. Wynik jest zaskakujący

Czy można zmierzyć wagę Drogi Mlecznej? Okazuje się, że jak najbardziej. Oczywiście nie wykorzystuje się do tego wielkiej wagi łazienkowej, tylko nieco bardziej wysublimowanych urządzeń. Które przedstawiły kilka bardzo interesujących danych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Droga Mleczna jest ponad 330 tys. razy większe od masy Ziemi.
Droga Mleczna jest ponad 330 tys. razy większe od masy Ziemi. (Pxhere)
d4mx0x5

Zanim jednak odpowiemy na pytanie, ile wynosi masa Galaktyki, w której się znajdujemy, warto zadać pytanie, jak tego pomiaru w ogóle dokonano. Wytłumaczenia podjął się Piotr Cieśliński z "Gazety Wyborczej":

"Idea jest następująca: trzeba znaleźć jak najdalsze satelity Drogi Mlecznej - czyli obiekty, które ją okrążają. Gdy zmierzymy ich prędkość oraz odległość od środka Galaktyki, to poznamy masę Drogi Mlecznej, która utrzymuje te obiekty na uwięzi i nadaje im przyspieszenie dośrodkowe"

Za pomiar prędkości i położenia obiektów odpowiedziała sonda Gaia, wystrzelona w 2013 roku przez Europejską Agencję Kosmiczną ESA.

d4mx0x5

Oto, co udało się ustalić naukowcom. Masa Drogi Mlecznej wynosi tyle, ile masa półtora biliona Słońc. Bilion to tysiąc miliardów, a Słońce waży 1,9884 kwintyliona (jedynka i 30 zer) kilogramów i jest ponad 330 tys. razy większe od masy Ziemi.

Co ciekawe, masa naszej Galaktyki wynosi tyle, ile średnia innych galaktyk w kosmosie. Można nawet powiedzieć, że mieścimy się w międzygalaktycznej średniej. Najcięższe potrafią osiągać masę 30 bilionów razy większą od Słońca.

*Zobacz też: Jak chronić swoją prywatność? *

d4mx0x5

Podziel się opinią

Share
d4mx0x5
d4mx0x5
Więcej tematów