Zupełnie nowe sposoby diagnozowania w medycynie - szybsze wykrywanie raka

Zupełnie nowe sposoby diagnozowania w medycynie - szybsze wykrywanie raka

Zupełnie nowe sposoby diagnozowania w medycynie - szybsze wykrywanie raka
Źródło zdjęć: © freeimages.com
03.06.2014 09:55, aktualizacja: 03.06.2014 10:06

Dążąc do rozwoju, firmy prowadzą badania skupiające się na obszarach, w których nawet potrzeby i problemy pozostają jeszcze nie do końca jasne. Takie badania prowadzi także Canon - znany najlepiej z produkcji obiektywów i aparatów. Tym razem jednak firma postawiła na medycynę i pomoc w diagnozowaniu chorób.

Cyfrowa mikroskopia masy

W przeciwieństwie do konwencjonalnych mikroskopów, które wykrywają promienie światła lub elektronów, mikroskop masowy wykrywa masę cząsteczek i rekonstruuje ich widma w celu utworzenia obrazu, który umożliwia określenie dwuwymiarowej dystrybucji żywych substancji w tkankach. Najważniejszą cechą mikroskopii masy jest zdolność do jednoczesnego wykrywania w tkankach wielu substancji, co pomaga w diagnozowaniu chorób.

Kiedy system obrazowania medycznego wykryje coś, co przypomina raka, konieczne jest ostateczne potwierdzenie diagnozy przez patologa. Obecnie testy na obecność określonych białek w komórkach rakowych wymagają znakowania przeciwciał, ale technika ta pozwala wykryć tylko trzy lub cztery rodzaje białek w danej próbce. Ponadto małe cząsteczki (o niskiej masie cząsteczkowej) również przyczyniają się do karcynogenezy (zmiany zachodzące w komórce organizmu, prowadzące do powstania nowotworu)
, ale obecnie nie ma metod ich wizualizacji. Ponieważ badanie kształtu i funkcji poszczególnych komórek jest ważne w diagnozie patologicznej, Canon skupił się na technologii TOF-SIMS (Time of Flight Secondary Ion Mass Spectrometry), która zapewnia dużą rozdzielczość przestrzenną. Do dziś Canon opracował metody zwiększania czułości detekcji TOF-SIMS i ograniczania szumów w obrazie masy. Mikroskop masowy ma zapewnić innowacyjną metodę wizualizacji przeznaczoną nie tylko do diagnozy patologicznej, ale również do tworzenia leków
ukierunkowanych molekularnie.

Wykrywanie gazu skórnego

W przyszłości, kiedy będzie możliwe diagnozowanie chorób na podstawie gazu wydzielanego ze skóry, będzie można zrezygnować z pobierania krwi i innych bolesnych badań. Canon pracuje nad technologią o nazwie Skin Gas Sensing, która pozwala diagnozować schorzenia poprzez wykrywanie i analizowanie śladowych komponentów uwalnianych ze skóry. U chorych na cukrzycę gaz wydzielany przez skórę zawiera więcej acetonu, niż u osoby zdrowej. Badania dowodzą też, że chorzy na pewien typ raka wydzielają substancję znaną jako trisiarczek dimetylu.

Podczas wspólnych badań z instytutami medycznymi Canon zidentyfikował około 10. komponentów gazu skórnego i pracuje nad określeniem korelacji między tymi komponentami a chorobami. Firma ustala kryteria identyfikowania chorób i analizuje metody wykrywania gazu skórnego, aby rozwinąć tę technologię w narzędzie diagnostyczne.

W przyszłości, kiedy systemy do wykrywania i analiz będą miały znacznie mniejsze rozmiary i wagę, będzie można monitorować pacjentów w domach o dowolnej porze dnia.

Obrazowanie terahercowe

Badania nad falami elektromagnetycznymi o częstotliwości 10. GHz lub niższej skupiały się na zastosowaniach komunikacyjnych, takich jak nadawanie satelitarne, telefony komórkowe oraz telewizja. Natomiast częstotliwości 10 THz i wyższe badano na potrzeby technologii optycznych, na przykład nocnego widzenia w podczerwieni oraz promieni rentgenowskich. Jednakże obecnie na pierwszy plan wysuwa się niezbadana, terahercowa (THz) część widma, która znajduje się między falami radiowymi a światłem widzialnym.

Wiele branż ma duże oczekiwania względem promieniowania terahercowego jako przydatnej technologii obrazowania, która umożliwia zobaczenie tego, co zwykle jest niewidoczne. Promieniowanie terahercowe przenika przez papier, płótno, a nawet cienkie warstwy betonu w ten sam sposób, co fale radiowe. Podczas przechodzenia przez materiał promieniowanie terahercowe pozostawia widmowy „odcisk palca”. złożony ze specyficznych pasm pochłaniania i odbijania, który pomaga zidentyfikować materiał.

Promieniowanie terahercowe ma znaczny potencjał m.in. w następujących zastosowaniach:

- wykrywanie substancji organicznych w opakowaniach z żywnością,
- procedury medyczne, takie jak badania krwi,
- diagnozowanie komórek nowotworowych,
- sprawdzanie jakości lekarstw w postaci pigułek.

Wykorzystanie promieniowania terahercowego opóźnia się z kilku przyczyn, głównie ze względu na brak urządzeń emitujących światło, które pełniłyby funkcję źródła promieniowania. Canon pracował nad emiterem od wczesnej fazy badań i stworzył układ, który może emitować promieniowanie terahercowe ze swojej powierzchni przy użyciu anteny mikropaskowej. Konstrukcja ta zapewnia większą moc wyjściową w porównaniu z konwencjonalnymi konfiguracjami antenowymi. Urządzenie opracowane przez Canona może przyspieszyć praktyczne wykorzystanie szerokiego pasma częstotliwości promieniowania terahercowego.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)