Trwa ładowanie...
d1501ov

Zostaną odtajnione dokumenty ze sprawy Yahoo kontra NSA

Wygląda na to, że wkrótce poznamy kolejne szczegóły dotyczące amerykańskiego programu PRISM. Tym razem źródłem informacji nie będzie Edward Snowden, a Departament Sprawiedliwości.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zostaną odtajnione dokumenty ze sprawy Yahoo kontra NSA
(Dan Spisak / flickr.com / CC)
d1501ov

Podczas gdy większość firm technologicznych zamieszanych we współpracę z NSA konsekwentnie zaprzecza doniesieniom prasowym, Marissa Mayer zdecydowała, że Yahoo udowodni swoim użytkownikom, że wcale nie współpracowało z NSA dobrowolnie. W tym celu rozpoczęła starania o odtajnienie dokumentów sądowych z tamtej sprawy. Wczoraj sąd uznał, że Yahoo ma rację i nakazał amerykańskiemu Departamentowi Sprawiedliwości odtajnić dokumenty związane z walką Yahoo przeciwko NSA. Departament ma dwa tygodnie na ujawnienie tych dokumentów.

Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że wczorajszą decyzję o odtajnieniu dokumentów z 200. roku podjął ten sam tajny sąd FISA (Foreign Intelligence Surveillance Act), który pięć lat temu nakazał Yahoo współpracę z NSA i zakazał o niej wspominać.

Niezależnie od tego, Yahoo oczywiście cieszy się z tej decyzji, ponieważ będzie mogło udowodnić, że współpraca z NSA została im narzucona. Podobne reaguje Electronic Frontier Foundation, które podkreśla, że w przypadku innych amerykańskich gigantów technologicznych mogło być podobnie, po prostu jeszcze o tym nie wiemy. Fundacja zachęca jednocześnie wszystkie firmy, które próbowały się przeciwstawić NSA, do pójścia w ślady Yahoo.

d1501ov

Polecamy w serwisie Giznet.pl: League of Legends zostało uznane za sport

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


d1501ov

d1501ov
d1501ov